Chocolate Hills
Foto: Øyvind Holmstad, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Čokoládové vrchy jsou nesmírně zvláštním úkazem. Na filipínském ostrově Bohol je těchto unikátních kopců více jak 1 200 a přestože název zavání romantikou, podle místní pověsti není jejich původ zrovna voňavý.


Pohádková podívaná na malebné pohoří

Z vyhlídkového stanoviště ve městě Carmen se zdá, že se Čokoládové vrchy (Chocolate Hills) táhnou až k obzoru. Kopce s výškou 30 až 120 metrů pokrývají značnou plochu jižní části ostrova, který ale ve skutečnosti není větší než třeba Bali nebo Mallorca. Přesto jde o úžasnou podívanou.

Každý kopec má zdánlivě dokonalý kuželový tvar a překvapí jejich zvláštní uspořádanost. Po většinu roku jsou vrcholky pokryty zelenou trávou, která ale v období sucha, zhruba mezi únorem a květnem, uschne a zhnědne. Odtud název Chocolate Hills.

Související:  Sibiřská poušť Čarské písky působí mezi zasněženými horskými vrcholy jako fata morgána

Původ čokoládového pohoří nebyl dostatečně objasněn do dnešních dnů. Nejuznávanější teorií původu kopců je ta, že vápenec, ze kterého jsou primárně utvořeny, byl vytlačen vzhůru během posunu tektonických desek. Příměsi dalších minerálů pak působí jako ochranný faktor, který drží jinak náchylný vápenec pohromadě. Kopce tak nezvětrávají a ani se v nich netvoří jeskyně.


Zaschlé slzy nebo výkaly?

Místní legendy si však vznik Čokoládového pohoří vysvětlují po svém. Existují nejméně tři verze a v každé hrají hlavní roli obři.

První z nich je příběhem dvou bojujících obrů. Ti po sobě několik dní v kuse vrhali kamení a balvany, až se natolik vyčerpali, že úplně zapomněli na svůj spor a nakonec se usmířili a spřátelili. Nepořádek, který po sobě zanechali, už neuklidili.

Druhá legenda je romantickým příběhem o zamilovaném nesmrtelném obrovi jménem Arogo. Jeho vyvolenou byla smrtelnice Aloy. Oba spolu strávili šťastné chvíle, ale když žena zemřela, obr nedokázal utišit svůj zármutek a plakal tak dlouho, až jeho slzy uschly a vytvořily tak námi popisovaný útvar.

Poslední legenda je nejskloňovanější, možná i díky bizarnosti vyprávěného příběhu. V dávných dobách měl sužovat přilehlé město gigantický býk, který snědl, na co přišel. Měšťané však na něj vymysleli past, nechali své jídlo zkazit a umístili ho tak, aby jej býk během svého řádění spořádal. A to se také stalo. Obrovskému zvířeti se udělalo tak zle, že za sebou nechával hromady výkalů, které když uschly, vytvořily Čokoládové vrchy.

Někdy se pověsti dokonce prolínají, a tak lze slyšet i povídačku o tom, jak smutný obr Arogo nedokázal zvládat stesk a kopce jsou zkamenělou stolicí tohoto nešťastníka.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (1):

  1. Jednoznačně pozůstatky po těžbě, to je bez diskuse…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *