tankovani
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Cestování vlastním vozem je pro někoho příjemnou záležitostí, pro jiného nutnou povinností. Pokud patříte do první skupiny a přesun mezi několika státy po čtyřech kolech vám není velkou překážkou, určitě se zajímáte o ceny paliva. V tomto článku se podíváme, kde je v Evropě z tohoto hlediska nejlevněji.


Pohonné hmoty jsou nejvýznamnějším cestovním nákladem, pokud nebudeme počítat poruchy nebo jiné nečekané události. V jiném letošním článku jsme se zaměřili na nejdražší země v Evropě, kde cena benzinu nebo nafty překračuje 40 korun na litr. Dnes se podíváme na opačný konec, do míst, kde cena za litr paliva klesá i hluboko pod 20 korun na litr.

Levný východ

Chcete-li vlastním vozem cestovat levně, budete se muset vydat na východ. K tomu ale nezapomeňte cestovní pas a do některých zemí také vízum. Čím více na východ, tím je levněji. Na samém chvostu Evropy jsou ceny benzinu a nafty pro středoevropana opravdu za hubičku.

Související:  Pozor na nesjednocené názvy pohonných hmot v Evropě. Přinášíme návod, jak se vyhnout záměně při tankování

Pokud budeme do Evropy počítat i Kazachstán, jehož část skutečně v Evropě leží, za litr Naturalu 95 zde zaplatíte průměrně v přepočtu něco málo přes 10 korun, nafta je asi o korunu dražší. Do Ruska je to už blíže, do kalingradské exklávy stačí projet Polskem a po vyřízení potřebných formalit na hranicích můžete vesele tankovat benzín nebo naftu v průměru za necelých 17 korun. Draze není ani v Bělorusku, kde litr Naturalu 95 nebo nafty stojí kolem 19 korun. O korunu dráž je v Gruzii. Vydáte-li se do Moldavska, zaplatíte zde za Natural průměrně v přepočtu asi 24 korun, za naftu asi o dvě koruny méně.


Evropská Unie

Nechcete-li opustit hranice Evropské Unie, pak nejlevněji natankujete v Bulharsku, LitvěPolsku, kde v současnosti cena Naturalu 95 ani nafty nepřesahuje hranici třiceti korun za litr. Těsně kolem třiceti korun se pak pohybuje cena paliva v Andoře, Lucembursku, Maďarsku a v Rumunsku.

A jak jsme na tom v Česku? Podle statistického serveru Global Petrol Prices je průměrná cena na začátku listopadu za litr Naturalu 95 32,20 Kč a za litr nafty 31,80 Kč.

mapka
Zeleně jsou vyznačeny státy s aktuálně nejlevnějšími pohonnými hmotami mimo EU, modře nejlevnější státy EU (listopad 2019). Mapa: Wikimedia/Svetobeznik.info
Zdroj dat: globalpetrolprices.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts