tankování
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Cesta vlastním autem na zahraniční dovolenou představuje sice delší cestování, na druhou stranu přináší mnoho výhod, které letecká ani jiná doprava nenabízí. Můžete se zastavit, kde chcete, neřešíte váhu zavazadel a v cílové destinaci si můžete jezdit na výlety. Takové cestování volí především rodiny s dětmi.


Na delší cestu autem, ať už k moři nebo do hor, je ale třeba řádné přípravy, a to nejen vozu. Sebelepší technický stav vozu nestačí. Řidič si musí nastudovat dopravní předpisy všech zemí, dálniční poplatky a mýta, které je třeba po cestě uhradit a mnoho dalších věcí. Jednou z nich jsou i názvy pohonných hmot, které v některých evropských zemích mohou pořádně zamotat hlavu.

Ve většině zemí je to jasné. Diesel nebo Diezel označuje naftu jako u nás a barva tankovací pistole je zpravidla černá. Pozor ale například v Rumunsku, kde je nafta Motorina. U benzinu se můžete setkat s vícero označeními jako třeba Super, ale třeba také Amoliwdi Wensina (Řecko). Vodítkem může být opět barva pistole – tentokrát zelená a také oktanové číslo 95 nebo 98.

Omylům ve špatném natankování paliva dochází v Evropě často, proto se také od loňského roku začalo na tankovacích pistolích nebo u názvů paliv objevovat univerzální značení, které by mělo záměny omezit. Na českých pumpách již můžeme vídat štítky E5 v kruhu pro benzín a B7 ve čtverci pro běžnou naftu, které by se měly objevovat po celé Evropské unii. Stejně jsou značky i na víčkách nádrží nově vyrobených automobilů.


Tabulka s názvy pohonných hmot ve vybraných zemích v Evropě

Abyste nemuseli na dovolené řešit zbytečné a nákladné trable, přinášíme vám tabulku názvů pohonných hmot ve vybraných evropských zemích.

Země Natural 95 (E5) Natural 98 (E5) Nafta (B7)
Belgie Sans plomb 95, Superbenzine Sans plomb 98, Benzine oncheloode Diesel, Gasol
Bulharsko 95 Oktan, Oktan 98 Oktan H Diesel
Francie sans plomb 95 Sans plomb 98 Gasoil, Gazole, Diesel
Chorvatsko Eurosuper 95, Super Eurosuper Plus 98, Super Plus Diesel, Dizel, Eurodiesel
Itálie Benzina senza piombo, Benzina verde benzina senza piombo 98, Benzina verde plus Gasolio, Diesel, Carburante Diesel
Nizozemí Superbenzine Oncheloode Super 98 Diezel
Polsko Benzyna bezolowiowa 95 Benzyna bezolowiowa 98 ON, Olej Napedowy
Portugalsko Gasolina sem chumbo 95 Gasolina sem chumbo 98, Super com aditivo Diesel, Gasóleo
Rakousko Super (Bleifrei) Super Plus Diesel
Rumunsko Benzina Super Benzina Super Plus Motorina
Řecko Bleifrei, 95 Oktan, Amoliwdi Wensina 100 Oktan, Amoliwdi Wensina Diesel
Slovensko Natural 95 Natural 98 Nafta
Slovinsko Eurosuper 95 Eurosuper 98 Nafta, Diesel
Srbsko Eurosuper 95, Super Eurosuper Plus 98, Super Plus Eurodiesel, Dizel, Diesel,
Španělsko Gasolina sin plomo 95 Gasolina sin plomo 98 Gasóleo, Diésel, Aceite Diésel
Švýcarsko Super Super Plus Diesel
Velká Británie Premium Unleaded Super Unleaded, Super Plus Diesel, Derv

Tabulku si můžete vytisknout nebo stáhnout ve formátu pdf zde.

Jak postupovat, když dojde k záměně natankovaného paliva

Pokud by k záměně benzinu a nafty přeci jen došlo, vůz vůbec nestartujte. Pokud se tak stalo, okamžitě vypněte motor. Čím delší jízda s nesprávným palivem, tím větší riskujete poškození motoru. Automobil vám ani dlouhou cestu s nesprávným palivem nedovolí, začne ztrácet výkon a vydávat podivné zvuky. Co nejdříve zavolejte asistenční službu nebo servis, vyčkejte na odtah a odčerpání paliva z nádrže. Bude to sice něco stát, ale pořád méně než nákladná oprava zapříčiněná jízdou s nesprávným palivem.

Vyšší pravděpodobnost je, že natankujete benzín do naftového motoru. Opačný případ je méně pravděpodobný, protože pistole na naftu by měla být u většiny čerpacích stanic širší, přesto k takovým záměnám čas od času dojde. Pokud však zaměníte pouze oktanová čísla benzinu, nic se neděje a můžete v klidu pokračovat v cestě.

Zdroj: ÚAMK


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts