Roboti v japonském hotelu
Foto: MIKI Yoshihito, CC BY 2.0, Flickr

Návštěva Japonska je zcela jistě pro Evropana výjimečným zážitkem. Tamní kultura a estetika se naprosto vymykají našim zarytým konvencím. Když ale dorazíte do hotelu, kde vás budou obsluhovat jen roboti, zážitek z návštěvy této vzdálené ostrovní země bude ještě intenzivnější.


Recepční z Jurského parku

Japonský hotelový řetězec Henn Na nepatří sice v Japonsku mezi nejznámější místa, kde složit hlavu během dovolené nebo při pracovní cestě, jedno prvenství mu už ale nikdo nevezme. V jedné z jeho poboček tvoří veškerý viditelný personál roboti. Nejde o žádné „hloupé“ stroje, roboti jsou naprogramovaní tak dobře, že vám pomohou snad s každou vaší potřebou. Přesto jde o tak trochu bizarní zážitek.

Ano, na recepci nebo v chodbách potkáte humanoidně stavěné roboty nebo robotky, ale když budete mít štěstí (nebo smůlu), obslouží vás klidně i velociraptor. Ten hovoří plynně anglicky a několika dalšími jazyky, mezi nimiž čeština bohužel není. K navození autentičnosti čas od času kýchne a po ukončení konverzace se ukloní.

Související:  Hledání řádu v chaosu. Takové je přecházení rušných japonských křižovatek

Humanoidní roboti samozřejmě také hovoří mnoha jazyky a konverzace s nimi je podle mnohých hostů skutečně příjemná a velice autentická. Mnozí návštěvníci tak do tohoto hotelu v Nagasaki míří hlavě kvůli setkání s nimi. Proto se někteří roboti pohybují chodbami hotelu s jediným cílem, a tím je zábava hostů.


Hotel je kromě robotů vybaven i dalšími prvky moderní techniky. Umělá inteligence vás vpouští do pokoje po rozpoznání tváře, takže se nemusíte starat o žádné klíče ani karty.

Lidský personál je skrytý před zrakem návštěvníků

Henn Na Hotel v Nagasaki byl otevřen v roce 2015. Tehdy ale ještě nic nenasvědčovalo tomu, že bude za několik let bez většiny živého personálu. O hosty ve 144 pokojích se staralo 40 zaměstnanců. Dnes jich je pouze sedm a hosté je prakticky nemají šanci potkat.

Samotný pobyt v hotelu je zvláštní zážitek. Uvítá vás robotický recepční nebo zmíněný dinosaurus, který vám pomůže s check-inem a pohovoří si s vámi třeba o tom, jaké památky ve městě navštívit. Stroj vám naskenuje obličej a obdržíte číslo pokoje. O zavazadla se postará automatický nosič, který vám je přemístí až do pokoje. Další robot vám připraví kávu.

Pokoje v hotelu jsou technologicky na úrovni a kromě smart vychytávek mohou hosté využít automatickou paži v šatně. Samozřejmostí je automatická klimatizace či pohybové senzory pro světla. Majitelé hotelu zároveň uklidňují nervózní hosty, že v budově jsou pro případ nouze i lidští pracovníci, kteří skrytě dohlížejí na jejich robotické kolegy.

Galerie:

Zdroj: Henn Na Hotel


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *