Pohoří Harz
Wernigerode. Foto: Pixabay

Německé pohoří Harz je fascinující krajina plná do nebe se tyčících stromů, majestátních skal a často zahalená tajemně působící mlhou. Nejvyšší vrchol nejen tohoto pohoří, ale celé severní poloviny Německa se nazývá Brocken. Ten však není známý ani tak pro svoji nadmořskou výšku 1 141 metrů, ale spíše díky čarodějnickým legendám, kterými je opředený.


Místo, kde se slétají čarodějnice

Brocken je po mnoho let spojován s bájnými a strašidelnými čarodějnicemi, které se zde podle legendy slétají každý rok přesně 30. dubna. Poblíž mají jakési kultovní místo a také tančírnu, ve které nejen tančí, ale také provádějí své magické rituály. Létají po okolí na košťatech a skvěle se baví.

Podle některých legend jsou čarodějnice ošklivé a poněkud zanedbané bytosti s bradavicemi, dlouhými nosy a celkově poněkud odpudivým zevnějškem. Avšak podle jiných pověstí je tomu přesně naopak – čarodějnice mají být krásné, svůdné ženy, které si chtějí jen nezávazně užít tento tajemnem nabitý den.

30. duben je obecně dnem zasvěceným čarodějnicím – u nás je známý třeba jako filipojakubská noc. Avšak na Brockenu jsou čarodějnické pověsti ještě silnější. Je to jistě zdejším drsným počasím, mlhou a celkově strašidelným prostředím. Zároveň mělo do určité míry vliv i známé dílo Faust spisovatele Johanna Wolfganga Goetheho, který se pohořím Harz inspiroval. Právě v této veršované tragédii se zmínil o čarodějnicích, které přišly a 30. dubna tančily kolem Brockenu. Na tajemnosti tomuto místu přidalo zřejmě také to, že se sem za celou dobu rozděleného Německa nikdo nemohl jen tak dostat – pověsti tak pod rouškou neznáma jen sílily.

Pohoří Harz
Představa poslední dubnové noci na malbě ze 17. století. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Nejen čarodějnice na každém kroku, ale také Brockenův přízrak

Mohli byste si myslet, že dnes už šílenství kolem čarodějnic více méně opadlo, ale není tomu tak. Ve všech harzských městech a vesnicích lze před domy vidět množství čarodějnických dekorací a čarodějnic na košťatech. Můžete se projít po zdejší stezce čarodějnic, kde na vás budou neustále upírat oči strašidelně oblečené postavy s košťaty v rukou, ale uvidíte také úchvatné staré stromy, labyrintově spletené kořeny, skryté horské potoky a v závěru také impozantní přehradu.


Kromě čarodějnic se však lze na Brockenu rovněž setkat s tzv. Brockenovým přízrakem. Ten, ač může působit nadpozemsky až strašidelně, ve skutečnosti není ničím nadpřirozeným. Jde o jev, při kterém vrhá hora na horní povrch níže položených mraků svůj stín. Ten se pak díky optické iluzi jeví jako obrovský. Daný jev lze pozorovat i na jiných horských vrcholcích, avšak nejčastěji je spojován právě s Brockenem, kde vytváří velkolepé efekty s barevnými pásy světla.

Na Brocken můžete vlakem, nebo pěší túrou

Brocken se stal oblíbenou turistickou destinací především díky čarodějnickým legendám, avšak lákadlem je také zdejší příroda – okouzlující svahy, lesy i skalní útvary. Dostat se sem můžete třeba pomocí malého parního vlaku Brockenbahn, který vás na vrchol hory doveze z též úchvatného města Wernigerode. Možností je samozřejmě i pěší túra, která je však v nepřívětivém brockenském počasí poněkud náročnější variantou.

Galerie:

 


Doporučujeme:

Auto moto blog plný zajímavostí nejen o cestování – https://www.autopujcovnavpraze.cz/cs/blogCopywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *