Moravský kras
Propast Macocha. Foto: Petr Hykš, CC BY-NC 2.0, Flickr

Pohodová dovolená nemusí nutně znamenat cestu do dalekých krajin. Stačí se vydat jen několik kilometrů za moravskou metropoli a rázem se ocitnete v pohádkovém světě plném čarovných jeskyní, tajemných průsmyků, propastí a podzemních říček. Vítejte v Moravském krasu.


Moravský kras – Macocha, Punkva a další krásy, které nesmíte vynechat

Moravský kras je krásný po celý rok, ale nejlépe se poznává na jaře a v létě. Tento největší útvar svého druhu na našem území byl vyhlášen jako Chráněná krajinná oblast v roce 1956, která ukrývá více jak tisíc jeskyní a mnohé jistě ještě čekají na své objevení. Vytvořila je voda, která si v křehkém vápencovém podloží našla cestu podzemím. Důsledkem eroze jsou také propadliny a propasti, z nichž tu největší zná snad každý – jde totiž o 187,5 metrů hlubokou Macochu.

Oblast stojí za prozkoumání skrz na skrz, proto doporučujeme minimálně víkendový pobyt. Penziony v Moravském krasu naštěstí nabízejí dostatečnou kapacitu po celou turistickou sezónu, a tak můžete obdivovat krásu Macochy, podzemní říčky Punkvy a další nejnavštěvovanější místa regionu – Sloupsko-šošůvské jeskyně, Kateřinskou jeskyni, Balcarku nebo Rudické propadání. Určitě navštivte muzea. Doporučujeme Dům přírody Moravského krasu, malé speleomuzeum Vilémovice či muzeum Blanenska v Blansku.

Kras je pro turisty velmi vlídný. Dobře značené turistické trasy a naučené stezky vám jej přiblíží velkoryse. My doporučujeme Naučnou stezku Macocha či túru po červené stezce začínající v Punkevním Žlebu. Určitě se také projeďte na loďce Punkevními jeskyněmi. Myšleno je i na cyklisty. Je sice pravdou, že kopcovitý terén nemusí vyhovovat každému, ale s tím se v krasu musí počítat.


Kde se ubytovat?

Ubytovat se můžete i v Brně a do Moravského krasu vyrážet po vlastní ose. Prohlédněte si penziony Brno, většina nejhezčích lokalit je pak výborně dostupná z Blanska, viz penziony Blansko. Nadšenci také mohou využít ubytování přímo u Macochy.

Ať už se za krásami Moravského krasu vydáte autem, vlakem nebo třeba na kole, rozhodně si region užijete. Nezapomeňte si však včas zajistit ubytování, hledejte penziony na Penzion.cz.

Galerie:

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *