Pohádkové jezero Chaka
Jezero Chaka. Foto: Pixabay

Chaka je jedním z nejkrásnějších solných jezer v Číně. Nachází se v samém srdci země v provincii Čching-chaj a jen několik kilometrů od největšího čínského bezodtokového jezera Kukunor. Ve skutečnosti jde o jednu velkou solnou plošinu, která se zaplňuje vodou jen v období větších srážek. Pokud však zaprší, vytvoří se uchvacující mělká vodní plocha.


Křišťálové zrcadlo do nekonečna

Solná plošina je asi 9 kilometrů široká a 15 kilometrů dlouhá. Po deštích je tato plocha zalita vodou a návštěvníci se tak mohou po solné krustě procházet, přičemž nohy mají ponořené jen po kotníky. Je-li obloha azurově modrá, křišťálová voda ji odráží a plocha se jeví jako jedno obrovské zrcadlo. V tomto ohledu jde o stejný efekt, který se utváří na slavném bolívijském jezeře Salar de Uyuni.

Oblast, kde se Chaka nachází, byla kdysi dávno mělkým mořem. Tektonické síly však v průběhu dlouhých let vyzdvihly plošinu o více než 3 000 metrů. Na některých místech zůstaly prohlubně se zbytky mořské vody, a tak vzniklo několik slaných jezer, z nichž je právě Chaka tím nejznámějším a nejefektnějším. Sůl v jezeře stále přibývá z okolních hor prostřednictvím přitékající dešťové vody. Dnes je její vrstva větší jak 5 metrů.


Těžba soli v jezeře je tak velmi snadná a probíhá přes 3 000 let. V podstatě stačí odkrýt horní ztvrdlou vrstvu a můžete si nabírat surovou sůl přímo rukama. K masivnější těžbě ale začalo docházet až v polovině 18. století a v současnosti jsou zpracovávány stovky tun soli ročně. Ta následně neputuje jen do Číny, ale také do Japonska, Nepálu a na Střední východ.

Nejistý osud blízkého jezera Kukunor

Za zmínku určitě stojí i blízké jezero Kukunor. Do této vodní plochy o rozloze až 4200 km² přitéká 23 řek. Hladina jezera, kterému místní říkají modré moře, také kolísá dle aktuálních srážek a na celou zimu pravidelně zamrzá. Podle agentury Nová Čína je ale existence Kukunora ohrožena a v příštích 200 letech vlivem globálního oteplování a rozpínání pouště nejspíše zanikne.

Galerie:

Zdroje: www.amusingplanet.com, www.discover.china.org.cn


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *