cestování autem
Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

Vyrážíte na cesty svým autem? Pak chcete jistě cestovat v klidu s tím, že jakýkoliv malér snadno vyřešíte. K tomu vám pomůže povinné ručení, díky kterému získáte nejenom ochranu při nehodě, ale také nejrůznější asistenční služby.


Kde platí povinné ručení?

Povinné ručení slouží k tomu, abyste nemuseli hradit škody, které svým vozem způsobíte druhé straně. To samé platí i v zahraničí. Pokud budete cestovat po Evropské unii, pak se můžete na povinné ručení plně spolehnout, i zde totiž platí tzv. zelená karta, což je osvědčení o platném pojištění. Seznam zemí, kde tuto kartu můžete upotřebit, naleznete na kartě, jsou označeny zatržítkem. Ačkoliv u nás již platí, že zelenou kartu můžete mít jen digitálně v mobilu, do zahraničí ji doporučujeme vozit vytištěnou. V zemích, kde vaše povinné ručení neplatí, je třeba si sjednat na hranicích speciální hraniční pojištění, které platí na území daného státu a po určitý počet dnů. Před vjezdem do určité země byste měli zkontrolovat, jakou povinnou výbavu tento stát vyžaduje. Ačkoliv je v řadě státu podobná, existují určité výjimky. V některých zemích musíte například vozit výstražné vesty pro všechny členy posádky, v Albánii je povinné tažné lano, v některých evropských městech nízkoemisní plakety pro vjezd do měst.

V členských státech Unie funguje povinné ručení stejně jako u nás

Pokud dojde k nehodě, je třeba se s účastníkem vyplnit evropský záznam o nehodě, což je standardizovaný dokument, který má každý vozit s sebou. Tento protokol podepište pouze tehdy, pokud mu zcela rozumíte. Nehodu si nafoťte, vezměte si kontakt na druhého účastníka nehody. I v zahraničí platí podobná praxe, kdy se k nehodám, při kterých dojde k menším škodám a nikdo nezraní, nevolá policie. V případě jakýchkoliv nesrovnalostí vám ale doporučujeme, abyste policii zavolali. Pokud jste utrpěli škodu vy, pak je třeba se obrátit na zahraničního pojistitele viníka škody, využít lze také služby České kanceláře pojistitelů. Pojistné nemůžete obdržet dvakrát, uplatnit lze vždy jen jeden nárok.

Jak si sjednat povinné ručení nejvýhodněji?

Povinné ručení nabízí hned několik pojišťoven. Vždy se vyplatí si jejich nabídky srovnat a teprve poté si vybrat. Povinné ručení se uzavírá ke konci smluvního období, je proto důležité včas zaslat ukončení smlouvy vaší pojišťovně. Využít můžete vzor výpovědi povinného ručení online, který si stáhnete, vyplníte a zašlete včas pojišťovně, musí to být do 6 týdnů před koncem smluvního období. K sjednání pojištění slouží kalkulačka povinného ručení, do které stačí zadat pouze vaši registrační značku. Všechny důležité informace o vozidle se pak doplní z databáze, dále stačí zadat PSČ a rodné číslo, kvůli zjištění bonusů za bezpečnou jízdu a místa, kde budete nejčastěji jezdit, což má vliv na výši pojistného. Během chvilky se zobrazí nabídky pojištění s cenou právě pro vaše vozidlo a popisem rozsahu pojištění. Vy si můžete vybrat to, které je pro vás nejvýhodnější a následně ho online zaplatit. Tím je pojištění hned platné, povinné ručení lze takto uzavřít během pár minut. Veškeré dokumenty, jako je zelená karta a smlouva k pojištění obdržíte vzápětí do e-mailu.

Asistenční služby

I v zahraničí vám mohou vytrhnout trn z paty asistenční služby, které k povinnému ručení získáváte. V případě nehody stačí zavolat na asistenční linku pojišťovny, kde vám sdělí, na jaké služby máte nárok. To bývá často odtažení vozidla, pro cestu do zahraničí je jistě vhodné zvážit rozšíření asistenčních služeb například na opravu v servisu, dovoz náhradních dílů, dovoz paliva, právní služby, nebo zajištění náhradního vozidla.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *