tankování
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Chorvatsko je tradičně oblíbenou prázdninovou destinací mnoha českých turistů a i na konci prázdnin se na Jadran chystá mnoho rodin. Ty se velmi často spoléhají na vlastní dopravu. Kde se cestou do Chorvatska vyplatí tankovat a proč?


Tankovat se vyplatí hlavně ve Slovinsku

Počítat musíte s tím, že je cesta do Chorvatska dlouhá přibližně 1 000 km. Vzhledem k aktuálně vyšším cenám pohonných hmot tak dovolená vyjde dráž než v uplynulých letech. Průměrná cena benzinu se na počátku srpna 2022 pohybovala okolo 1,6 euro, nafta pak vyjde ještě o něco dráž.

Na současné ceny se můžete podívat na internetová srovnání cen paliv. Oblíbenými weby jsou hlavně mBenzin a tolls, kde se nacházejí veškeré informace o cenách. V tabulce níže uvádíme aktuální průměrné ceny jednotlivých zemí.

Související:  Pozor na nesjednocené názvy pohonných hmot v Evropě. Přinášíme návod, jak se vyhnout záměně při tankování

Dostupnost tankování je samozřejmě závislá na využití konkrétní trasy. Nejoblíbenější vede přes Rakousko a Slovinsko. V takovém případě se vám vyplatí s nádrží vydržet právě až do Slovinska. Za litr benzínu tam letos v létě zaplatíte až o 7 Kč méně.


Ceny v Chorvatsku jsou aktuálně srovnatelné s cenami paliv v Česku. Kdo do Chorvatska vyrazil letos už na počátku prázdnin, mohl ušetřit díky regulovaným cenám. Chorvatská vláda totiž ceny paliv zastropovala. Opatření se ovšem dotklo pouze čerpacích stanic nacházejících se mimo dálnice. Řadě turistů tak toto opatření nemuselo pomoci.

Průměrná cena pohonných hmot ve vybraných zemích v Eurech:

Země Natural 95 Nafta
Rakousko 1,86 1,87
Slovinsko 1,63 1,74
Slovensko 1,78 1,82
Německo 1,76 1,91
Chorvatsko 1,64 1,84

Do Chorvatska dojedete i s elektromobilem

Nejméně vhodné je z hlediska tankování po výše zmíněné trase Rakousko. Ceny jsou zde ještě méně příznivé než v tuzemsku.

Pokud naopak zvolíte cestu přes Slovinsko a Maďarsko, počátkem léta se jednoznačně vyplatilo s tankováním počkat až do Maďarska. Úspora tehdy vycházela kolem 10 Kč na litr ve srovnání s Českou republikou.

I v Maďarsku je momentálně stále zaveden cenový strop na ceny benzinu a nafty. Platit bude až do října, využít ho však mohou pouze místní občané. Ostatní motoristé platí tržní cenu, která v průměru činí kolem 40 Kč.

Související:  Procházky i extrémní sporty. Slovinské Alpy lákají také v létě

Tankovat na Slovensku se vám významně nevyplatí, na druhou stranu vás nečeká ani drastické zdražení. Ceny se v průměru během letošních prázdnin liší o cca 2 Kč ve prospěch slovenské strany. Obyvatelé západní části republiky mohou jet i přes Německo, konkrétně okolo Mnichova a poté do Rakouska. Německé ceny paliv ale nejsou dvakrát přívětivé, proto se vyplatí, pokud je to v možnostech vozu, počkat s tankováním až do Slovinska.

Někteří majitelé automobilů se taktéž spoléhají na moderní elektromobilitu. A lze říci, že díky mobilním aplikacím už nutnost dobíjení vozu nepřipomíná dobrodružnou výpravu. V samotném Chorvatsku pak síť dobíjecích stanic rozvíjí společnosti Hrvatski Telekom a Elen.

Zdroje: Autokluby jednotlivých zemí; mBenzin.cz (aktualizováno 16. 8. 2022)


Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *