VW Transporter v kempu
Ilustrační foto. Zdroj: Lucie Čechová, Světoběžník.info

Ucpané dálnice či startující prázdniny v některých evropských zemích. To jsou důvody, proč se cestě do Chorvatska, ať už po vlastní ose autem nebo autobusem s cestovní kanceláří, v tuto dobu raději vyhnout.


Němcům začínají prázdniny

Ve všech evropských státech netrvají letní prázdniny stejně dlouhou dobu. Například v Německu mají během roku mnoho svátků a prázdnin během celého roku. Proto mají žáci a studenti na letní odpočinek vyhrazen pouze jeden měsíc. Stejně jako Češi, také Němci si oblíbili Chorvatsko a dá se tedy předpokládat, že rodiny s dětmi vyrazí ihned ze začátku srpna na cestu k moři. Mají to tak naučené. Vhodné není vyrážet ani v pátek nebo v sobotu, zde je velká šance, že se kolonám nevyhnete. Pokud byste se přesto rozhodli pro cestu na víkend, dobrou volbou je velkou část absolvovat v noci, kdy místní spí.

Související:  Jak draho je aktuálně v Chorvatsku?

Kudy jet, abychom se vyhnuli kolonám

Pokud už máte vyhrazenou dovolenou a měnit termín na pozdější je již zkrátka příliš komplikované, jak zvolit tu nejrychlejší cestu? Tras, kterými se čeští dovolenkáři dopravují na Jadran je více, CNN specifikovalo dokonce tři. Pro turisty z Čech se asi nejvíce nabízí trasa Praha – Linec – Štýrský Hradec – Záhřeb. Je nejkratší, avšak nemusí být nejrychlejší. V Rakousku se pravděpodobně zdržíte, jelikož také Němci jezdí do Chorvatska přes Linec. Druhou možností je Praha – Brno – Vídeň – Štýrský Hradec – Záhřeb. Ani zde si ale příliš času neušetříte. Namísto německých SPZ se na vás začnou lepit pro změnu ty polské, nehledě na to, že zpoždění určitě naberete už na trase Praha – Brno. Web Plzenoviny.cz dokonce zmiňuje možnost cesty přes Německo, kterou mohou využít obyvatelé západní části republiky (Mnichov – Salzburg – Villach, Lublaň – Chorvatsko).

kolona
Cesta k moři v polovině prázdnin může vypadat třeba takto. Foto: Pixabay

Je zde ještě další možná trasa, a to přes Slovensko a Maďarsko. Zde je problém ten, že po trase Brno – Bratislava – Szombathely – Záhřeb se příliš neprojedete po dálnicích, zde ještě není dopravní infrastruktura na takové pokročilé úrovni. Pokud ale plánujete vyrazit v pátek či v sobotu, jako většina ostatních, jet přes Maďarsko může být tou nejrozumnější volbou. Kvůli absenci dálnic vyhledává tuto trasu méně lidí a provoz je plynulejší. V závěru se tak můžete na cílové místo dostat rychleji, nežli cestou přes Rakousko.


Související:  Které písčité pláže v Chorvatsku stojí za návštěvu?

Ušetřete a jeďte vlakem

Čeští turisté mohou již několikátým rokem do Chorvatska vlakem. Zájem o tuto formu dopravy roste i přesto, že vlaky obyčejně nabývají celkem velké zpoždění. Za tímto trendem stojí pravděpodobně nárůst cen pohonných hmot. Jednosměrná jízdenka letos začíná na 1 000 Kč, přičemž vlak je do Chorvatska vypravován třikrát týdně.Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *