Sarajevo
Foto: Pixabay

Už je to více než dvacet let, co se Sarajevo začalo vzpamatovávat z hrozných událostí, které provázely bývalou Jugoslávii během devadesátých let. Válkou a jejími zločiny je město poznamenáno dodnes. Na druhou stranu se sem začínají sjíždět turisté proto, aby se o moderní historii Bosny a Hercegoviny něco dozvěděli. Taková procházka Sarajevem totiž vydá hned za několik hodin dějepisu.


Baščaršija

Staré město Baščaršija dnes nabízí hlavně malé obchůdky se suvenýry a restaurace. Při procházení hlavní ulice nemůžete minout Gazi Husrev-begovu mešitu, která jako zázrakem válečný stav přežila. V okolí hlavního bulváru však stále procházíte okolo domů, které na válku vzpomínají. Ve zdech jsou stopy kulek, mnohdy chybí i celé části zdí.

Baščaršija
Baščaršija. Yukof, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

V této čtvrti stojí za návštěvu muzeum genocidy, které čelili bosenští muslimové. Muzeum je však tak realistické, že jej doporučujeme navštívit raději bez malých dětí.

Sarajevské růže

Na známky srbské agrese narazíte ve městě v centru i mimo něj. Představují místa, na která během války dopadl granát, jenž následně zabil či zranil člověka. V celém městě je jich přibližně 200. Sarajevské růže nesou svůj název podle svých tvarů. Díra po dopadu granátu se zalila červeným voskem symbolizujícím krev, některé ale skutečně mohou připomínat květiny.


Sarajevské růže
Sarajevské růže. Foto: Jennifer Boyer, CC BY 2.0, Wikimedia

Tunel u letiště

V roce 1993 byl mezi městem a letištěm vybudován tunel, který představoval koridor pro útěk lidí a humanitární pomoc. V současnosti je v tunelu muzeum, které dopodrobna přibližuje situaci v Sarajevu během války. Celý tunel je dlouhý asi 700 metrů a ačkoliv je od centra města vzdálen, definitivně by měl být na seznamu míst, která v Sarajevu navštívit, na místě číslo 1.

Tunel u letiště
Tunel u letiště. Foto: Elias Bizannes from Sydney, Australia, CC BY-SA 2.0, Wikimedia

Hora Trebevič

Když Sarajevo hostilo v roce 1984 olympijské hry, Trebevič byl hlavním olympijským centrem. Hned kousek od Baščaršije je stanice lanovky. Tam se můžete vydat na nespočet turistických tras, nebo stačí trochu sejít k bobové a sáňkařské dráze. Tyto dráhy zde byly vybudovány právě kvůli olympiádě, během války se však staly stejně jako všechny objekty na okolních horách útočištěm ostřelovačů. Dráhy už se nikdy nepodařilo uvést zpátky do provozu.

Bobová dráha v Sarajevu
Bobová dráha z OH 1984. Foto: Julian Nyča, CC BY-SA 3.0, Wikimedia

Na drobné odkazy hrůz devadesátých let narazíte po celém městě. Ať jsou to náhrobní kameny v parcích vedle dětských hřišť, nebo třeba obří plechovka hovězího masa na podstavci na ulici.


Přidat na Seznam.cz