Hrad Houska
V kapli, která stojí nad údajnou branou do pekla. Foto: Tadehruska, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Houska je jedním z nejstarších hradů v Čechách, a přestože nepatří zrovna mezi ty nejhonosnější, stal se velmi oblíbeným. Návštěvníky láká především tajemnou pověstí o cestě do pekla, která se podle ní na hradě nachází.


Brána do pekla

Podle legendy se ve skále, na které Houska stojí, nachází průrva vedoucí přímo do pekla. Ačkoliv oficiálně byl hrad postaven ve 13. století, někteří lidé věří, že k tomu ve skutečnosti došlo ještě o něco dřív – v 9. století. Zakladatelem hradu měl být vévoda Slavibor, který ho následně věnoval svému synovi Houskovi. A právě tehdy se měla brána do pekla poprvé otevřít.

Mladý Houska si nového hradu příliš neužil. Krátce poté, co ho dostal, měla skála nad stavbou puknout. Z pukliny se vyhrnul silný zápach síry a spolu s ním pekelná stvoření jako démoni, přízraky a duchové.

Související:  Pozůstatky hradu Karlskrone leží v Plzeňském kraji. Mnohé překvapí, o jaké místo se jedná

Podle pověsti puklina vypadala jako bezedná studna, kterou pekelní tvorové procházeli stejně jednoduše, jako lidé dveřmi. Lidé se jí chtěli zbavit a tak se rozhodli puklinu zasypat kamením. Nasypali do ní spousty kamení, avšak jáma byla tak hluboká, že se tím vůbec nic nezměnilo. Vymysleli proto jiný postup – překryli puklinu kamennými deskami a pro jistotu na ní ještě vystavěli kapličku. Tak se také stalo a kaplička stojí poblíž hradu dodnes.


Kolem Housky koluje spousta pověstí

Pekelná brána je asi nejznámější pověstí, která místo doprovází, avšak existují i další. Podle jedné se na hradě zjevuje postava v černé mnišské kápi. Chybí jí obličej, přesto však pečlivě pozoruje každého, kdo by se chtěl během noci k hradu ba jen přiblížit.

Další pověst říká, že na Housce straší duch velitele Oronta z třicetileté války, který měl být černokněžníkem snažícím se o nesmrtelnost. Když byl zastřelen posvěcenou kulkou, jeho duch zůstal na hradě a od té doby zde straší.

Související:  Léto bez dovolené v zahraničí? I v Česku jsou krásná místa k poznávání a relaxaci

Také se traduje, že je pod stavbou obrovské množství podzemních chodeb, ve kterých se nachází hroby nelidí a další různé podivné věci.

Záhadný důvod vzniku hradu

Hrad Houska stojí v místě, kde nemá ze strategického hlediska vůbec žádný význam. Byl postaven na skále v pusté krajině, poblíž se nenachází žádné stezky ani zdroje vody. Jednoduše řečeno, není žádný racionální důvod, proč by měl být v tomto místě hrad zbudován.

Kromě toho je zajímavá také architektura Housky. Ta je u jiných hradů navržena tak, aby stavba přežila případný útok zvenčí. Hrady koneckonců byly čas od času zvenku někým napadeny. Avšak hrad Houska je postaven tak, jako by se bránil proti nepříteli zevnitř. Skoro jako by měl hrad něco věznit a nepustit ven. Že by snad už zakladatelé hradu tušili, že se ve skále nachází něco tajemného?

Co se skutečně na hradě děje?

To se snažili zjistit už jeho dávní majitelé. Nabídli jednomu vězni odsouzenému na smrt, že ho výměnou za svobodu do jámy spustí, aby jim pověděl, co v ní viděl. Vězeň samozřejmě souhlasil. Byl spuštěn do pukliny, ale po chvíli začal vyděšeně křičet. Když ho vytáhli, jeho původně tmavé vlasy byly zšedlé strachem a vězeň se celý třásl. Řekl, že v jámě viděl plno ďáblů se svítícíma očima.

Co je na těchto pověstech pravdy, to se asi nikdy nedozvíme. Jednou z teorií je, že se pod hradem nachází jakási časoprostorová anomálie a ona brána do pekla je ve skutečnosti bránou do budoucnosti. Zmiňovaní ďáblové se svítícíma očima by pak mohly být prostě auta či jiné dopravní prostředky.

Docela možné je také to, že se na hradě nic nadpřirozeného neděje a jedná se prostě jen o plané povídačky. Čemu z toho budete věřit, je už jen na vás.

Galerie:

Zdroj: infotabule na místě


Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Komentáře (1):

  1. Tak tenhle hrad, můžete klidně vynechat. Je to pouze jen byznys. Interiéry nezajímavé, okolí hradu to samé. A brána do pekel? Jen lež, jak nalákat lidi na něco, co je silně podprůměrné. Moje zkušenost, možná to někdo vidí jinak, ale mne tato památka zklamala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *