ufo
Ilustrační obrázek. Zdroj: Pexels

Všichni známe příběhy o pozorování UFO, ať už z vyprávění, nebo třeba jen z filmů. Většinou však tyto historky nebereme příliš vážně, jednak proto, že zní poněkud neuvěřitelně, ale také proto, že se většinou odehrávají velmi daleko od nás. Z těchto důvodů může být poněkud překvapující, když se dozvíme, že se UFO ve skutečnosti objevuje i nad českým územím. K jednomu z nejznámějších setkání s UFO došlo ve Vranově roku 1987.


Záhadný objekt nebylo možné sestřelit

12. července 1987 byl horký letní den, takže byla vodní nádrž Vranov plná návštěvníků, když se nad ní objevil neidentifikovatelný létající objekt. Všichni rekreanti tak mohli být svědky toho, jak 51. vrtulníkový pluk začal objekt pronásledovat.

Vojenský vrtulník Mi-24 Hind na rozkaz vystoupal do výšky 2 000 metrů, kde měl pronásledovat záhadný objekt, který přiletěl z Rakouska. Piloti si zpočátku mysleli, že je naváděcí stanoviště směřuje na mrak, avšak po chvíli se nad nimi objevil neznámý objekt doutníkového tvaru.

Vodní nádrž Vranov
Vodní nádrž Vranov. Foto: Harold, CC BY-SA 3.0, Wikimedia

Posádka ho popsala jako asi 10 – 15 metrů dlouhý válec či doutník, který neměl k překvapení všech žádná křídla. Odrážel sluneční paprsky tak, že nebylo možné spolehlivě říct, jakou má barvu, či o jaký materiál jde, pravděpodobně byl však v odstínech stříbrné či černé. Záhadný letoun byl vidět i ze země, odkud ho svědci popsali stejně. Poté vojenský vrtulník dostal pokyn zahájit palbu a cíl zničit.


Posádka si uvědomovala, že se pod nimi nachází spousta lidí, proto si nebyla rozkazem zahájit střelbu úplně jistá. Přesto se ho rozhodla splnit a pokusila se cíl zaměřit – ale marně. Objekt se choval velice zvláštně. Kdykoliv už ho měli téměř v zaměřovači, obratně změnil směr. Navíc manévroval směrem ke slunci, takže posádce zaměřování výrazně ztěžoval. Nakonec po dvou minutách vizuálního kontaktu objekt zmizel za mrakem, a tak se posádka rozhodla, i vzhledem k Vranovské přehradě plné lidí pod nimi, střelbu odložit.

Tím ale setkání neskončilo

Přestože objekt zdánlivě zmizel, nejhorší situace celého letu měla teprve nastat. Najednou totiž podle přístrojů mířil objekt přímo proti vrtulníku. Přibližoval se údajně nadzvukovou rychlostí a vrtulník se mu musel pomocí složitých manévrů vyhýbat. Nakonec se UFO přemístilo nad Brno, odkud jej pronásledovaly dva letouny Aero L-39 Albatros, jenže objekt byl tak rychlý, že zmizel z radarů, přičemž jeho pohyb naznačoval, že míří do Rakouska směrem zhruba na Vídeň.

Aero L-39 Albatros
Objekt sledovaly stíhačky Aero L-39 Albatros. Foto: Milan Nykodym, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Dodnes nevíme, s čím se vrtulníkový pluk vlastně setkal. Existují teorie o tom, že objekt doutníkového tvaru mohl být jednoduše zaměněn za stíhačku či vrtulník. Ty však byly vyvráceny piloty s tím, že žádný podobný letoun by nebyl schopný tak náhlých změn rychlosti ani směru letu.

Ať už se tehdy nad Vranovskou přehradou objevilo cokoliv, s jistotou víme jen to, že posádka dostala z naváděcího stanoviště rozkaz zničit veškeré záznamy z letu.

Další pozorování UFO nad Českem

Tento incident však není zdaleka jediný, neidentifikovatelné létající objekty se nad českým územím objevily již vícekrát. Například 23. května 2009 byla nad Klíncem zpozorována 4 oranžová světla v pravidelných rozestupech. Pouze několik dní poté, co byla stejná světla viděna nad anglickým Liverpoolem. Podle některých se mohlo jednat o lampiony, avšak pozorovatelé objektů tuto hypotézu vyloučili.

Po zveřejnění těchto svědectví se ukázalo, že podobný zážitek měla ve skutečnosti spousta lidí z celé republiky. Viděli podivné ohnivé koule na nebi, které pak vždy postupně zhasly.Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Komentáře (3):

  1. Ahoj všichni, rád bych napsal svůj zážitek. Byl krásný večer bylo velký teplo a jasná obloha, když najednou pomalu připlouvá taliř je ve vertikálním postavení který se pomalu zastaví žádný hluk ani motory úplné ticho, prostředek byl hodně osvětlen ale ne tolik abych neviděl dovnitř . Zničeho nic tam stál jeden ale mněl přes obličej brýle sluneční jako mají piloti, ale oni mají trošku jinačí a ten zavolal ještě jednoho a ten rozsvítil vice světla, byl to asi nějaký filtr který mu umožnil aby viděl ven když byla tma. Byl jsem úplně hotovej neměl jsem slov, a pak asi po dvou minutách zase pomalu odletěli úplně potichu nikdo nic neslyšel. Někdy v noci tam jezdím abych je zase viděl ale furt nic tak snad jindy, potřebuju ……A když jsem to řekl kamarádovi tak mi řekl abych to nikomu neříkal tak jsem to nikomu neřekl. Nemusí mi nikdo věřit ale je to pravda

  2. Před chvílí jsem si přečetla článek o zářící kouli u Miličína. Mám podobný zážitek , koncem srpna jsem byla na chatě . V noci chodím na toaletu , bylo půl třetí. Zarazilo mě velké osvětlení chaty .říkala jsem si že takhle zářit úplněk nepamatuji. Podívala jsem se z okna a na louce blízko chaty jakoby stál velký reflektor ? Těleso přibližně tři metry v průměru , svítilo na chatu ostrým bílým světlem přímo do okna a jakoby z něho „vyskakovaly“ ostré špičky . Světlo bylo ostré , nedalo se na ně dívat. Přiznám se , že jsem měla strach. Těleso nevykazovalo žádný pohyb . A protože nemáme žádné sousedy , strach byl o to větší. Rychle jsem vlezla do postele a přikryla se dekou.
    Ráno se šla na louku podívat a tam nebyla žádná stopa . Proto jsem o tom s nikým nemluvila. Vybavilo se mi to po přečtení vašeho článku. Stalo se to u Humpolce , v katastru Staré Bříště blízko rybníku Sýkora.

  3. Je zajímavé. že veškerá pozorování UFO zmizela okamžikem, kdy lidé začali používat mobily s foťákem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *