retba
Foto: John Crane / Wikimedia

Růžové jezero je zvláštním přírodním úkazem, přesto několik takových vodních ploch lze ve světě nalézt a dokonce se v nich vykoupat. Žvýkačkově zabarvená voda láká turisty z celého světa do míst, kam by je za jiných okolností ani nenapadlo cestovat. Jedno takové jezero leží v Senegalu a proslavilo se nejen neobvyklou barvou vody, ale také tím, že cíl u jeho břehů měl slavný závod Rallye Paříž – Dakar.


Růžová, přesto zcela přírodní barva vody

Růžová barva vody je sice neobvyklá a v minulosti způsobovala mezi místními údiv a pokoru, vysvětlení je však zcela prosté. Vody jezera Retba jsou domovem neškodné bakterie Dunaliella salina. Té se daří v prostředí s vysokým obsahem soli. Při absorbování slunečního světla produkují mikroorganismy červený pigment, kterého je tolik, že změní barvu vody. Proto také není Retba celoročně v sytě růžovém hávu. Když je sucho a vody méně, je jezero růžovější. Tak tomu bývá zpravidla od listopadu do června. Když je období dešťů, tedy od července do října, je vody více a jezero není zcela růžové. V tomto období se barva vodní hladiny mění od hnědé po bordovou.

Jezero Retba (nebo Lac Rose, jak jej nazývají místní obyvatelé) je od Atlantského oceánu odděleno několika úzkými dunami a jak by se dalo očekávat, je slané. Obsah soli je srovnatelný s mrtvým mořem a během sucha jej dokonce překračuje. Proto je koupaní v něm zdravé. Kolem Retby se nachází několik kempů a hotelů. Jezero je oblíbeným cílem turistů a návštěvníci k růžovým břehům míří i z nedalekého Dakaru. Vzhledem k blízkosti Atlantiku je možné střídat koupání v jezeře a v oceánu. Právě kontrast těchto dvou vodních ploch a zlatých písečných dun je tím, co nejvíce turisty uchvacuje.

Jezero o rozloze 3 km2 ale neslouží jen k zábavě. Pokud se k němu vydáte, můžete narazit na místní obyvatele, kteří ručně sbírají sůl z jeho vod. Každodenní a nekonečná rutina je obživou mnoha místních. Na březích leží velké hromady soli, které jen dokládají, u jakého unikátu se nacházíte.


Několik tipů před návštěvou jezera a Senegalu

  • Chcete-li jezero vidět opravdu dokonale růžové, sledujte předpověď počasí, ideální je bezvětří.
  • Jezero není dlouhé a dá se obejít pěšky.
  • Hledáte-li zábavu, zkuste pouštní safari na čtyřkolce nebo v offroadu.
  • Do Senegalu není pro občany České republiky potřeba vízum, stačí cestovní pas platný minimálně 3 měsíce po datu návratu, přesto se při příletu a odletu připravte na důkladné proklepnutí místním úředníkem, který mimo jiné kontroluje co vezete, včetně finanční hotovosti.
  • Do Senegalu není povinné očkování, přesto důrazně doporučujeme vakcínu proti žluté zimnici, meningitidě, žloutence typu A a B a také užívání antimalarik.
  • Repelent mějte jako povinnou výbavu.
  • Stejně jako v ostatních afrických zemích pijte pouze balenou vodu a jezte jen jídla tepelně opracovaná. Vyhýbejte se rovněž neumytému ovoci, zmrzlině i kostkám ledu v nápojích.

Retba není jedinou růžovou vodní plochou

Jezero Retba není jediné růžové jezero na světě. Další lze nalézt v Ázerbájdžánu, Saúdské Arábii nebo Austrálii. Nám nejbližší podobné jezero se nachází ve Španělsku a známé je pod jménem Las Salinas de Torrevieja. Zcela výjimečně lze narazit na růžovou vodu i na českých vodních plochách. Naposled tomu bylo na začátku září, kdy plzeňský Kamenný rybník pokryl růžový sliz. Tento jev pravděpodobně způsobila sirná bakterie z rodu Pelogloe. Ta je, stejně jako Dunaliella salina, neškodná.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts