lyžování
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Milovníci zimních sportů sice již nyní pomalu ulehli k „letnímu spánku“, pokud by však měl ještě někdo chuť na pořádnou lyžovačku, nemusí věšet hlavu. V Alpách se totiž nacházejí destinace, kde je možné lyžovat i v květnu a v některých oblastech se lyžaři vyřádí dokonce i celoročně. Důležitá je samozřejmě skutečnost, že jsou pro české příznivce lyžování tato letoviska dostupná.


Pitztal

Vysněným místem řady lyžařů je v tomto období tyrolské údolí Pitztal v blízkosti Imstu a Innsbrucku. V blízkosti Pitztalského ledovce se tu lyžuje v nadmořských výškách mezi 2 800 – 3 500 metry. Začátkem května zde vše funguje stejně jako v době, kdy sezóna vrcholí. Lyžaři se tak mohou těšit z provozu pravidelných bezplatných skibusů, které je rozvážejí po celém údolí. Desítky kilometrů sjezdovek bez jarních „vydřenin“ pak zvou k báječnému lyžování.

Hintertux

Posvátným místem přípravy řady vrcholových lyžařů je pak ledovec Hintertux, který se rovněž nachází v rakouských Alpách. V květnu se zde zpravidla mohou lyžaři svézt na 40 kilometrech sjezdovek, ale v případě dobrých sněhových podmínek bývá jejich délka i o poznání větší. Specifickou atmosféru pomáhají vytvářet také různé festivaly, kterých se v této době koná celá řada.

Zermatt

Ve švýcarských Alpách je proslavené zimní středisko Zermatt, jež se chlubí kvalitním sněhem po celý rok. Zhruba do poloviny května je možné se na lyžích dostat až do střediska Cervinia. Zde je na přeshraniční sjezdovce v provozu až 100 kilometrů tratí. Po uzavření tohoto střediska se jejich množství sníží na 60 – Matterhorn a Zermatt. Na slavný Matterhorn se mohou lyžaři nechat vyvést nejvyšší lanovkou v Evropě.


Passo Tonale

Až do července se leckdy protáhne zimní sezóna v italském lyžařském středisku Passo Tonale v oblasti Val di Sole. Na strmých červených a černých sjezdovkách tohoto ledovce mohou v nadmořské výšce 3 000 metrů návštěvníci lyžovat na 50 kilometrech tratí s kvalitním sněhem.

Tignes

Do poloviny května se lze spustit po sjezdovkách na lyžích i ve vyhlášeném francouzském středisku Tignes. Vysoká nadmořská výška tohoto letoviska umožňuje rychlý přístup k ledovci Grande Motte, a to pomocí podzemní lanovky. Pro návštěvníky je zde připraveno zhruba 100 kilometrů upravených sjezdovek.

Specifika květnového lyžování v Alpách

Amatérští lyžaři, kteří se rozhodnou v květnu vyrazit na lyže, by měli mít na paměti, že lyžování v tomto časovém období sebou nese svá specifika. Bezesporu potěší slunečná obloha, vyšší teploty i poloprázdné sjezdovky, takže se není třeba obávat front. Na druhou stranu je třeba si kvůli dobrému zážitku z lyžování trochu přivstat, protože sníh má tendenci kvůli působení slunečních paprsků rychle měknout a těžknout. Zásluhou delších jarních dní je však možné užít si i mnoho jiné zábavy.

Galerie:Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Similar Posts