Bazén
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Vysoké teploty, které doprovází letošní léto, mohou způsobit nepříjemné potíže v podobě úpalu nebo úžehu. Dostat je ve slunečných letních dnech můžete totiž poměrně snadno, a to jak u nás, tak i v teplých krajích na dovolené. Proto je vždy dobré vědět, jak úpal a úžeh poznat a jaká je první pomoc.


V čem se vlastně úpal a úžeh liší?

Spousta lidí tyto dva výrazy zaměňuje, nebo ani neví, že je v nich vůbec rozdíl. Jedná se vlastně o velmi podobné stavy – oba vznikají kvůli přehřátí organismu a také se velmi podobně projevují. Přesto se v něčem liší.

Úžeh vzniká přímým působením slunečního záření – tedy když budete pobývat dlouhou dobu na slunci bez ochrany. Často bývá také spojen s různě závažnými popáleninami kůže. Úpal vzniká působením horka například ve vydýchaném dopravním prostředku nebo přehřáté místnosti. Oproti úžehu tedy nemusí vzniknout pouze na slunci, stačí mu jen vysoká teplota.

Související:  Co dělat v případě, že šlápnete na mořského ježka

Jak se projevuje úžeh?

Úžeh se projevuje bolestmi hlavy, nevolností, pocitem na zvracení a zvracením. Typická je rovněž únava, malátnost a samozřejmě zvýšená teplota. Ta může někdy způsobovat zimnici, kterou byste u úžehu pravděpodobně nečekali. Podobně by vás mohla zmást také studená pokožka – samozřejmě mimo míst popálenin, která bývají teplá.


Právě popáleniny úžeh často doprovází. Projevují se zarudnutím kůže, tvorbou puchýřů, bolestivostí, citlivostí a někdy také otoky.

Známky úžehu se mohou objevit se zpožděním. Často se dostaví třeba až večer nebo v noci po vystavení slunci.

Související:  Co dělat, když vás na dovolené popálí medúza

Jak se projevuje úpal?

Příznaky úpalu jsou velmi podobné jako u úžehu. Na rozdíl od úžehu se úpal projevuje ihned – nemůže se stát, že by problémy nastaly třeba až večer.

Úpal i úžeh může dojít až do té fáze, že horečka vystoupá nad 40 °C a postižený začne ztrácet vědomí. V takovém případě jeho stav rozhodně nepodceňujte a ihned vyhledejte odbornou pomoc. Mohlo by totiž dojít k poškození mozku. Ve většině případů to však není třeba a oba tyto stavy lze při správné první pomoci bez potíží zvládnout i bez lékaře.

První pomoc při úžehu a úpalu

První pomoc je u obou těchto stavů v podstatě stejná. Nejdůležitější je snížit tělesnou teplotu postiženého. Přesuňte ho do stínu nebo chladné místnosti. Vyhněte se ale příliš klimatizovaným prostorům – při velké a náhlé změně teploty by mohl nastat šokový stav. Snižujte proto teplotu postupně. Dejte postiženému na hlavu mokrý ručník a nohy ponořte do kbelíku s vlažnou vodou. Jakmile už se trochu zchladí, bude vhodná také vlažná sprcha.

Související:  Co dělat, když vás v Egyptě postihne faraonova pomsta a jak jí předejít

Důležité je doplňovat tekutiny. Nejvhodnější je minerální voda nebo slazený čaj. Nápoj by neměl být příliš ledový a postižený by ho měl upíjet po malých douškách. Příliš tekutin najednou může vyvolat zvracení.

Následně nechte nemocného v klidu odpočívat a sledujte jeho stav. Pokud má i nějaké popáleniny kůže, nezapomeňte je ošetřit studenými obklady a panthenolem, nebo jiným zklidňujícím přípravkem.

První pomoc u dětí

U dětí je první pomoc při přehřátí podobná jako u dospělých, je však třeba při ní postupovat velmi šetrně. Dítě totiž může ze stavu přehřátí snadno upadnout naopak do stavu podchlazení. Proto raději úplně zapomeňte na sprchu a dítě jen potírejte vlažnou vodou. Jinak je první pomoc obdobná jako u dospělých – chladná místnost, dostatek tekutin a odpočinek. Důležité je pečlivě sledovat jeho stav a v případě nutnosti vyhledat lékařskou pomoc.

Zdroje: benu.czeuc.czCopywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *