Gurdonské světlo
Gurdonské světlo. Foto: Speeding Turtle, CC BY-SA, Fandom.com

Záhadné světlo objevující se již dlouhá desetiletí mezi stromy nad bývalou arkansaskou železnicí je jednou z největších nevyřešených záhad současnosti. Jev byl mnohokrát pozorován, několikrát natočen a vyfotografován, přesto stále nemá uspokojivé vysvětlení. Objevuje se v noci, pohybuje se rychle a nikdo neví, odkud se bere. Místní věří, že jde o lucernu mrtvého železničáře, vědci hledají příčiny jinde.


Lucerna mrtvého železničáře

Gurdonské světlo (v angličtině Gurdon Light) je pojmenováno podle blízkého města Gurdon. Objevuje se často. Tak často, až si na něj místní zvykli a přijímají jej jako součást svého folkloru. Na Halloweena do míst bývalé železnice vyrážejí průvody jev pozorovat. Míří sem i turisté. Přesto světlo uniká racionálnímu vysvětlení.

V Gurdonu a jeho okolí se proto rozšířila legenda, která vychází ze skutečné události. V roce 1931 došlo na trati z Missouri k neštěstí. V místech, kde se světlo objevuje, došlo k vraždě. Jistý Louise McBride zde v potyčce zabil železničního předáka Williama McClaina, kterého podezíral z úmyslného vykolejení vlaku, ke kterému v nedávné době došlo. McBride se u soudu k vraždě přiznal a o rok později byl popraven na elektrickém křesle. Světlo, které se mezi stromy objevuje, je podle místních houpající se lucernou mrtvého železničáře. Gurdonské světlo bylo skutečně poprvé zdokumentováno ve 30. letech minulého století, a to krátce po popravě McBrida.

gurdon light


Existuje ještě jedna verze, která není historicky podložená. Světlo má prý také pocházet z houpající se lucerny mrtvého železničáře. Tento neznámý muž zemřel nešťastnou náhodou přímo pod koly vlaku. Jeho hlava údajně nikdy nebyla nalezena a bloumající tělo ji stále hledá.

Pokusy o racionální vysvětlení

Gurdonské světlo je vidět jen z určitých míst. Většinou je bílo-modré, ale někdy se zabarvuje do oranžova. Kolébá se tam a zpět podobně jako lucerna v rukou železničářů. Nejlépe je viditelné za temných nocí, kdy je zataženo a nesvítí měsíc.

lucerna
Podle legendy vydává světlo lucerna mrtvého muže. Foto: Tribal Pets, Inc, CC BY-NC-ND 2.0, Flickr

Jedna z teorií vysvětlující příčinu tohoto fenoménu poukazuje na dálnici, která vede za kopcem, kde se jev objevuje. Podle skeptiků jde pouze o odrazy světel z dálnice. Jenže historici nesouhlasí. První zmínky o Gurdonském světle pocházejí z doby, kdy ještě žádná dálnice neexistovala. Závěr je tedy takový, že se o odrazy z dálnice nejedná. To dokonce potvrdily i vědecké experimenty prováděné v 80. letech minulého století. Tak co tedy světla způsobuje?

Profesor Charles Leming z Hendersonovy státní univerzity provedl v místech několik výzkumů. Pozorováním přes různé filtry zjistil, že se nejedná o žádný odraz či dokonce přelud, nýbrž jev je sám o sobě zdrojem světla. Jeho zdroj však určit nedokázal.

Mnozí nadšenci se ke světlu pokoušeli přiblížit, ale marně. Jakoby se stále vzdalovalo, poskakovalo sem a tam, až najednou zmizelo. Přitom pozorovatelé ve větší vzdálenosti jej stále viděli ostře.

Nejvěrohodnější a nejnovější teorie poukazuje na takzvané piezoelektrické jevy. V celé oblasti kolem města Gurdon se vyskytuje velké množství krystalů křemene, které v kombinaci s tlakem vyvíjeným přilehlou zlomovou linií mohou vytvářet elektrický náboj projevující se jako světlo. S jistotou to však nelze potvrdit.

Zdroje: www.tripsavvy.com; Youtube@SafariClubUSA


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *