Karni mata
Foto: Pixabay

Karni Mata je oblíbený hinduistický chrám, který je známý pro poněkud zvláštní věc – žije v něm více než 25 000 krys. Ačkoliv u nás jsou krysy vnímány spíše jako symbol špíny a nemocí, v tomto indickém chrámu je lidé uctívají. Pokud byste zabili, nebo jen zranili místní krysu, i třeba neúmyslně, dostali byste tak trochu zvláštní, avšak rozhodně ne levný trest.


Tisíce krys po celém chrámovém komplexu

25 000 krys se volně pohybuje po celém chrámu. Můžete je vidět pobíhat po zemi či vylézat ze všelijakých štěrbin ve zdech a podlahách. Sem tam vám některá z nich může dokonce přeběhnout přes nohy, což údajně přináší štěstí.

Lidé z Indie i návštěvníci z celého světa nosí krysám dary v podobě jídla – od ovoce, přes mléko, až po sladkosti. Po chodbách jsou proto k vidění kupy jídla i krysy ládující se všelijakými dobrotami. Kromě přeběhnutí krysy přes nohu vám má přinést štěstí také to, že sníte krysami již ohlodaný kus jídla.

Související:  Cesta buddhismu na Západ

Za vůbec nejposvátnější jsou považovány bílé krysy, protože se věří, že jsou reinkarnacemi Karni Maty a jejích synů. Návštěvníci se proto často snaží nějakou bílou krysu přilákat jídlem, aby jim svým příchodem požehnala.


Zabití či zranění krysy je vážným hříchem

Pokud zabijete jednu z uctívaných krys úmyslně, nebo jen omylem, musíte zaplatit pokutu. A to takovou, že chrámu mrtvou krysu nahradíte soškou krysy z pravého zlata. Soška by měla odpovídat hmotnosti krysy, kterou jste usmrtili. Není proto od věci, dávat při návštěvě chrámu pozor, kam šlapete – taková zlatá soška není zrovna levnou záležitostí.

Krysy si v chrámu žijí jako v bavlnce. Dostatek kvalitní stravy jim zajišťuje dlouhý a zdravý život. Nad chrámem je dokonce natažena síť, která je chrání před útokem dravých ptáků. Avšak tak velké množství krys namačkané na malé ploše přináší i jisté trable v podobě občasných konfliktů. Následkem toho má spousta z nich pokousané uši či ocasy. Sem tam nějaká krysa rvačku nepřežije. Avšak pohodlný život plný dobrého jídla jim za to riziko určitě stojí.

Související:  Adamův most. Fascinující útvar spojující Indii a Srí Lanku

Chrám je zasvěcen Karni Matě, bohyni síly a vítězství

Karni Mata je v hinduismu bohyní síly a vítězství, která měla žít od 14. do 16. století. Hinduisté věří, že byla reinkarnací bohyně Durgy, která byla považována za ničitelku zlých démonů. Zároveň se mělo jednat o jednu z podob manželky známějšího boha Šivy, který představuje jakéhosi apokalyptického boha.

Ale zpět ke Karni Matě – žila asketickým životem a místními byla velmi uctívaná. Získala mnoho následovníků. Údajně položila také základní kameny jedné z největších indických pevností Mehrangarh a města Bíkáner. 

S Karni Mata a její rodinou se pojí různé legendy. Podle jedné se její nevlastní syn Laxman utopil. Karni Mata se pak modlila k hinduistickému bohu smrti, aby ho přivedl zpět k životu. Ten její žádost nejprve zamítl, avšak nakonec, dojatý jejím smutkem, jejím prosbám vyhověl. Reinkarnoval nejen Laxmana, ale i všechny ostatní syny Karni Maty právě jako bílé krysy.

Galerie:Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *