Covid pas
Foto: Pexels

Cestování v době pandemie není zrovna jednoduché. Jaká jsou na místě opatření? Pustí vás vůbec do země? Musíte si dělat test? A pokud ano, kdy – před příjezdem, po příjezdu, nebo oboje? Jaké potřebujete certifikáty? Stačí vám dvě dávky očkování? Opatření se po celém světe proměňují velmi rychle, někdy je také třeba počítat s možností karantény či dokonce nákazy covidem. Jak je to s cestováním do oblíbených destinací v Evropě na konci roku 2021, shrnuje tento článek.


Aktuální situace a mutace omikron

V současné chvíli vzhledem k rychlému šíření mutace omikron nejsou podmínky pro cestování po Evropě ideální. Ve většině zemí se zavádí zvláštní opatření, lockdowny a restrikce a situace se rychle mění. Varianta omikron se v tuto chvíli šíří nejvíce v Anglii a Francii, přísnější opatření už ale zavedly i další evropské země jako například Itálie, Řecko, Portugalsko, Německo nebo Rakousko.

Kde hledat aktuální informace?

Aktuální informace o podmínkách cestování do zahraničí najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo na covid.gov.cz. Řídit se můžete především cestovním semaforem, který je pravidelně aktualizován.

Související:  Nejhříšnější města světa. Kam turisté nejezdí za památkami?

Kam vyrazit na lyžovačku?

V zimních měsících se nejčastěji cestuje do lyžařských středisek. Pojďme se podívat, jaká jsou aktuální opatření v nejoblíbenějších destinacích.


Itálie

Itálie je v tuto chvíli země s vysokým rizikem nákazy. Pro příjezd je potřeba splnit dvě podmínky – cestující se musí prokázat EU certifikátem o provedeném negativním testu, ukončeném očkování nebo prodělání nemoci a vyplnit příjezdový formulář. Ovšem jen s negativním testem vás nepustí například do muzeí či dalších kulturních institucí. Lyžařská střediska jsou rozdělena na zóny. V bílé nebo žluté mohou lyžovat očkovaní, uzdravení i negativně testovaní. V oranžové zóně se mohou pohybovat jen očkovaní a uzdravení. Červená znamená uzavření provozu.

Rakousko

Rakousko 20. prosince kvůli šíření varianty omikron zpřísňovalo podmínky pro vstup. Aktuálně je tedy potřeba předložit jak doklad o naočkování nebo prodělání nemoci, tak negativní výsledek PCR testu ne starší než 72 hodin. Výjimku z těchto opatření tvoří osoby, které byly naočkovány i třetí posilovací dávkou a předloží certifikát o tomto očkování nebo osoby, které se z onemocnění covid uzdravily v posledních devadesáti dnech.

V zimě na jih?

I většina přímořských destinací v Evropě spadá do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy.

Pro příjezd do Řecka je nutné před vstupem do země vyplnit příjezdový formulář a prokázat bezinfekčnost (tedy předložit negativní PCR test ne starší než 72 hodin nebo antigenní test ne starší než 42 hodin). Pro vstup do Chorvatska se musí každý cestující prokázat platným certifikátem o prodělané nemoci, očkování nebo negativním výsledku testu. Španělsko také patří k zemím s vysokou mírou rizika nákazy, i tak vítá turisty. Potřebovat budete potvrzení o očkování či prodělání nemoci. Možný je i negativní test. Před cestou je nutné vyplnit příjezdový formulář, který je také k dispozici na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Výjimky

Podmínky pro vstup do výše zmíněných zemí se také mohou lišit v závislosti na tom, zda cestujete pouze osobní pozemní dopravou nebo letadlem. Je proto dobré si požadavky pro vstup nastudovat podrobně celé i se všemi výjimkami.

Související:  Jak bude vypadat dovolená po pandemii?

Jak je to s návratem do Česka?

Pro všechny výše zmíněné země platí při návratu zpět do ČR stejné podmínky – neočkovaní cestující musí absolvovat PCR test před cestou a po příjezdu do země, očkovaní cestující mohou být bez testu, ale pro obě skupiny platí povinnost vyplnění příjezdového formuláře.

Podrobné instrukce pro návrat do Česka i s výjimkami najdete na webu Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Článek připravila Anna Hermannová.


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *