pláž koronavirus
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Covid-19 během jednoho roku prakticky vymazal ze slovníku pojem cestovní ruch. Dnes nám může připadat zcela šílené, že jsme si mohli ráno rezervovat let prakticky do jakékoliv destinace, odpoledne letět a přitom sedět v jednom prostoru s další stovkou cestujících. To vše bez roušky, dezinfekce rukou nebo měření teploty. Pandemický stav nebude trvat věčně a dříve či později se svět vrátí do normálních kolejí, přesto se některé věci změní a jednou z nich budou naše dovolené.


Rezervace dovolené

Před pandemií se letecké, ale i autobusové a vlakové společnosti přetahovaly o cestující. To samozřejmě ovlivňovalo ceny. Po pandemii však turisté nebudou koukat jen po nejnižších letenkách a místenkách. Rozhodujícím faktorem při výběru společnosti se mohou stát velkorysé storno poplatky či možnost zrušení rezervace na poslední chvíli.

Home office od moře

Pandemie přinesla změnu pracovních návyků kancelářských zaměstnanců. Dříve vysněný home office se pro některé stal noční můrou, ale řadě zaměstnavatelům může tento stav vyhovovat. Pokud pracovník odvádí svoji činnost svědomitě, proč udržovat nákladnou kancelář? Jakmile se pandemická situace rozvolní, zcela jistě se změní způsob vybírání dovolené některých zaměstnanců pracujících na dálku. Co takhle dva měsíce ve Španělsku na místo dvou týdnu? Člověk, jehož činnost nevyžaduje být od pondělí do pátku v kanceláři a ani nemusí být fyzicky na schůzkách, bude moci trávit celé měsíce prakticky kdekoliv, kde je dostupný internet.

Výběr ubytování

I když se zbavíme covidu, budeme alespoň po nějakou dobu nadále obezřetní. To může ovlivnit i výběr destinací. Turisté se začnou více zaměřovat na pobyty v chatách, chalupách nebo samostatných domcích a upřednostňovat je před přeplněnými rušnými hotely.


Dovolená raději v tuzemsku

Cestování do zahraničí bude zcela jistě ještě dlouhou dobu korigováno různými omezeními, povinné mohou být testy a jak lze vidět, nařízení se mění prakticky ze dne na den. To samozřejmě některé turisty odrazuje, a proto vyhledávají místo k odpočinku v Česku. Tento trend jsme mohli pozorovat už v roce 2020, kdy svoji renesanci začalo zažívat kempování v Čechách. Cestování po tuzemsku dává totiž jednu jistotu, ať už se situace razantně změní, vždycky se můžeme vrátit v klidu domů a nebudou nás čekat uzavřené hranice či karanténa. Jak se zdá, zvýšený zájem o cestování po naší krásné zemi bude pokračovat i v následujících letech.

Opatření zřejmě ještě dlouhou dobu přetrvají

Důležitou roli v budoucím cestování na dovolenou budou samozřejmě hrát hygienická opatření. Na palubách se používání roušek, případně respirátorů, stane na dlouhou dobu normou. Cestovní společnosti v roce 2020 zavedly opatření, která jsme dosud nezažili. Vše co jde, je bezkontaktní a důraz je dbán především na rozestupy, kontroly teploty a podobně. Pokud zavedená pravidla přetrvají, v praxi to může znamenat prodloužení odbavení na letištích či na hranicích.

Ještě v polovině minulého roku se předpokládalo, že turistika zažije po pandemii obrovský boom. Letos jsou odborníci skeptičtější. Pandemie se vleče a světlo na konci tunelu v podobě vakcíny stále není vidět, přestože se již očkuje. Mnoha lidem docházejí peníze a je nejisté, zda je poté znovu budou chtít vložit právě do cestování. Jak se vše vyvine, ale nelze s určitostí říci. Lidské chování není možné předvídat, stejně jako je těžké odhadnout chování čínského koronaviru.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *