Ostrov Hašima
Foto: Jordy Meow, Wikimedia

Města duchů lze objevovat po celém světě. Tím nejznámějším je Pripjať na Ukrajině. Ještě působivější scenérie ale nabízí japonský ostrov Hašima, který je od roku 1974 zcela opuštěný. Chátrající stavby lákají nejen příznivce takzvané turistiky strachu, ale i filmaře. V minulých letech se mezi ruiny vypravil také tým Google Street View.


Ostrov náležící k městu Nagasaki v minulosti hýřil životem. Všechny jeho obyvatele, kterých bylo v dobách největšího rozkvětu více jak pět tisíc, na nehostinné místo přivedla těžba uhlí. Výhradním vlastníkem celého ostrova byla od roku 1890 společnost Mitsubishi, jejíž první zaměstnanci se na Hašimě usadili již koncem 19. století, ale masivnější osidlování začalo až roce 1916. Koncern zde nechal postavit devítipatrové domy, do kterých se dokázalo vejít několik stovek obyvatel. Nakonec jich byly tisíce.

Na ostrově vznikla obytná čtvrť složená výhradně z vysokých bytových domů postavených z betonových konstrukcí odolných tajfunům. Druhou část tvořil industriální komplex, který fungoval až do uzavření uhelného dolu v roce 1974. Tak začal i úpadek Hašimy.

Dnes je Hašima ostrovem duchů plným chátrajících budov. V roce 2002 jej předala společnost Mitsubishi městu Takašima, které spravuje Nagasaki. Tím se otevřela cesta ke zpřístupnění pro veřejnost, nicméně špatná stabilita většiny budov neumožňuje volný pohyb po celém ostrově. Aktuálně se některé budovy opravují, aby byly bezpečné, jiné se naopak zřítily. Od roku 2009 je možné místo navštívit, pohyb je však omezen pouze po vyhrazených cestách.


Jsou-li vám ruiny povědomé, je tomu tak díky bondovce Skyfall z roku 2012. Hašima v tomto snímku představovala pevnost, ve které se ukrýval zločinec Silva. Město duchů ale můžete poznat i jinak než prostřednictvím akčního filmu. Rok po jeho natočení se totiž na toto místo vydali pracovníci Googlu a nasnímali jej pro Street View. Některé záběry jsou opravu jako z apokalyptického filmu, ostatně posoudit to můžete sami.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *