Opéra Garnier
Foto: Pixabay

Velkolepé divadlo z 19. století si připisuje prvenství jakožto největší divadlo Evropy. Ale proč vůbec vzniklo? Nápad postavit tuto stavbu se zrodil Napoleonovi III. při cestě do opery hned potom, co na něj byl spáchán atentát. Uvědomil si totiž, že v Paříži chybí divadlo s bezpečným přístupem.


Dokáže nezkušený architekt ohromit?

Krátce nato se uskutečnil anonymní konkurz, kterého se zúčastnilo celkem 171 architektů. Všechny návrhy byly označeny pouze čísly a hesly a každý architekt si zvolil u svého projektu vlastní motto. Vítězný projekt č. 38 nesl heslo: „Mířím vysoko, očekávám málo“. Vyhrál do té doby neznámý architekt Charles Garnier, který za své působení postavil pouhý činžovní dům a neměl ani vlastní ateliér. Zajímavostí je, že na slavnostní otevření samotného autora ani nepozvali. Musel si sám koupit svoji vlastní lóži.

Napoleon III. si stanovil poměrně přísná kritéria. Divadlo chtěl postavit v místech, kde byla často zvýšená hladina vody. A jelikož to bylo pro mnohé architekty nemožným úkolem, lidem vrtalo hlavou, jak takový úkol může nováček jako Charles Garnier vůbec zvládnout. Za 15 let však mnoho z nich změnilo názor, když viděli, jak si s nelehkým úkolem poradil. Problémy se zvýšenou hladinou vody vyřešil bravurně. Pod budovou nechal totiž zřídit podzemní sběrnou nádrž, která vyrovnává vnější tlak. Hotová podoba stavby ze zlata a mramoru všem naprosto vyrazila dech.

Související:  První no-go zóna ve Francii je už více jak sto let nepřístupná

Temná stránka Opery

Netrvalo však dlouho a začaly se šířit zvěsti o prapodivných zvucích, které z hlubin budovy vycházely. V tu dobu začali někteří Pařížané věřit tomu, že je divadlo prokleté.


Po slavnostním otevření tato domněnka neutichla, ale ještě nabyla na síle. Na domovnici Madame Chomette se totiž zřítil obrovský lustr, který byl v sále umístěn. A tak většina začala tyto podivné události připisovat jakémusi fantomovi. Někteří zaměstnanci dokonce odmítali chodit do labyrintu pod stavbou.

Nespočet lidí této legendě věří dodnes. Řada svědků až do dnešní doby uvedla, že v Opeře, především v blízkosti lóže číslo pět, spatřili pohybujícího se ducha. Stavba je také mimochodem v hledáčku mnohých lovců duchů, kteří zde pravidelně měří vysoké hodnoty paranormální aktivity. Co je na tom ale pravdy? Kdo ví.

Galerie:

Článek připravila Nikola Vaňková.
Zdroje: Atlas Obscura; www.operadeparis.fr


Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *