Hřbitov Highgate
Foto: Pixabay

Hřbitov Highgate je jedním z nejznámějších a nejpompéznějších hřbitovů vůbec. Není divu – kromě toho, že se s přibližně 170 000 pohřbenými lidmi a 53 000 hroby jedná o jeden z největších hřbitovů, je na něm totiž zajímavá celá řádka dalších věcí. Nachází se v Londýně a kromě truchlících sem často zavítají také turisté nebo lovci paranormálna.


Hřbitov Highgate je zajímavý hned z několika důvodů

Hřbitov Highgate byl otevřen roku 1839 poté, co jej vysvětil londýnský biskup. K jeho výstavbě došlo proto, že dosavadní kostelní a nepříliš velké hřbitovy byly zkrátka nedostačující. Dlouhodobě nezvládaly množství pohřbů do takové míry, že zde často docházelo k nedůstojnému zacházení se zesnulými. Navíc byly takto přetížené hřbitovy vnímány dokonce jako zdravotní riziko.

Proto přišel projekt s názvem Magnificent Seven. Šlo o iniciativu, jejímž cílem bylo vystavět sedm velkých a moderních hřbitovů kolem Londýna. Jedním z nich byl právě hřbitov Highgate, který je dnes ze všech sedmi hřbitovů celosvětově nejznámější. Ptáte se proč? Důvodů je hned několik – je zde pohřbeno nejméně 850 významných lidí včetně Karla Marxe. Dále je to nespoutaná příroda, gotická architektura a řady soch, jež poutají pozornost každého návštěvníka. A v neposlední řadě také obrovské množství údajných paranormálních jevů.

Hřbitov Highgate
Hřbitov Highgate v roce 1841. Zdroj: Volné dílo, Picryl

První pohřeb a významní lidé, kteří zde odpočívají

První pohřeb na hřbitově Highgate proběhl 26. května 1839 – tedy 6 dní po jeho otevření. V ten den byla pohřbena do země pouze 36letá Elizabeth Jackson. Od té doby začal hřbitov postupně získávat na pompéznosti. Byly zde vystavěny řady kamenných andělů, které společně s množstvím gotických hrobek a budov způsobily, že se hřbitov stal jakýmsi módním místem pro pohřby. Highgate tak začal být hojně navštěvovaným a pro svou krásu obdivovaným hřbitovem. Není proto divu, že zde byli pohřbíváni také významní a slavní lidé.


Jedním z nejznámějších lidí, kteří zde byli uloženi k odpočinku, je již zmíněný filosof Karl Marx. Kromě něj zde však leží například také známý anglický sochař Edward Hodges Baily, bojovník Thomas Sayers, nebo vynálezce kinematografie William Friese-Greene.

Související:  Mylné pohřbení zaživa nebylo jen záležitostí časů dávno minulých

Hřbitov, který je zároveň přírodní rezervací

Poněkud nezvyklé spojení, říkáte si? Možná trochu ano, nicméně hřbitov Highgate je skutečně známý i pro svou nespoutanou přírodu. Za tu dlouhou dobu, co už hřbitov stojí, zarostl spoustou krásných vzrostlých stromů, keřů a divokých květin, které se staly útočištěm pro množství ptactva a menší zvěře. Tato prakticky už divočina ve spojení s různorodými zdobenými náhrobky a mauzolei působí až mystickým dojmem.

Zarostlá část hřbitova je tím nejstarším úsekem Highgatu a jelikož je chráněná, smí do ní vstoupit pouze turistické skupiny s průvodcem. Novější část, ve které se nachází většina již zmíněných kamenných andělů, je volně přístupná všem.

Setkání s duchy a hon na upíry

A na závěr musíme zmínit samozřejmě i paranormálno, kterým je hřbitov Highgate údajně protkaný. Mnohá pozorování duchů asi nikoho nijak zvlášť nepřekvapí – to je na hřbitově poměrně očekávatelné. Přesto je alespoň okrajově zmíníme. Nejčastěji jsou zde popisována setkání s duchem postarší ženy, která bloudí od jednoho hrobu k druhému. Někteří zase popisují podivnou nehybnou postavu, na kterou když promluvili, zmizela a objevila se jinde.

O něco zajímavější a pro Highgate typickou nadpřirozenou bytostí je upír. První zprávy o něm se začaly šířit v 70. letech minulého století a krátce poté se na hřbitově začaly pořádat skutečné hony na upíra. Podle oněch lovců byl tím upírem jakýsi šlechtic, který za života praktikoval černou magii. Aktivně se snažili přijít na místo, kde upír odpočívá, ale marně.

A proč po něm vlastně pátrali, když ho většina z nich nikdy ani nespatřila? Hlavním důvodem, proč mnozí věřili, že na hřbitově Highgate přebývá upír, byl kromě několika málo údajných pozorování fakt, že zde bylo nalezeno několik otevřených hrobů, které vypadaly, jako by z nich někdo vylezl. Kromě toho se v té době začala na hřbitově objevovat uhynulá zvířata bez zjevné příčiny smrti – že by je někdo vysál? Ať to bylo jakkoliv, jistě víme jen to, že tito lovci zneuctili několik těl – zřejmě pomyslných upírů – například zapíchnutím kůlů do jejich hrudí.

Galerie:

Zdroje: historic-uk.com; mysterioustrip.com


Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *