dálnice
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Chystané zavedení mýtného pro osobní vozy na německých dálnicích od října 2020 se ruší. Podle Evropského soudního dvora, který uznal stížnost Rakouska, je totiž zavedení poplatku vůči zahraničním řidičům diskriminační.


O zavedení poplatků za používání husté sítě německých dálnic uvažovala tamní vláda již několik let. Po odkladech se nakonec politici dohodli na spuštění v říjnu 2020 s tím, že výše poplatku se bude odvíjet od objemu motoru automobilu a výše emisí. Od mýtného měly být osvobozeny motocykly a vozidla s alternativním pohonem. Majitelům vozidel registrovaných v Německu by se poplatek vracel formou slevy na dani z motorových vozidel, a právě tento bod zvedl vlnu nevole. Němci by tak v podstatě používali dálnice stále zadarmo, ostatní by platili.

Související:  Německá vláda nechce zavést rychlostní limit na tamních dálnicích

Soudní dvůr dal včera za pravdu Rakousku, které návrh napadlo. Rozhodnutí soudu v podstatě potvrdilo, že jde o nepřímou diskriminaci na základě národnosti, což je v rozporu s právem Evropské Unie. Zavedení mýtného na německých dálnicích se tak ruší, nebo minimálně na delší čas odkládá, protože současný návrh je z hlediska evropské legislativy nepoužitelný.

Verdikt udělal radost nejen zahraničním řidičům, ale také německým příhraničním obchodníkům, kteří se obávali odlivu nakupujících zejména z českého pohraniční, kteří tvoří nemalou část jejich tržeb.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts