dálnice
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Německo disponuje úžasnou dálniční sítí. V posledních měsících se v médiích objevily zprávy o tom, že by v zájmu ochrany klimatu bylo vhodné zavést nové opatření omezující maximální povolenou rychlost na 130 km/h. Někteří aktivisté dokonce mluvili o rychlosti 80 km/h. Německá vláda však tento krok nepodporuje a má k tomu racionální důvody.


Na většině německých dálnic zatím žádné rychlostí omezení neplatí. Rychlost 130 km/h je pouze doporučená hranice, ale pokud pojedete třeba 250 km/h a nikoho tím nebudete ohrožovat, nikdo vás za to nebude penalizovat. Rychlost je omezena pouze na vybraných úsecích zpravidla kolem měst a při špatném počasí. Ale pozor, pokud způsobíte nehodu nepřiměřeně rychlou jízdou, nebo budete ohrožovat jiné řidiče, čeká vás vysoká pokuta.

Mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert v pondělí 28. ledna 2019 uvedl, že existují rozumnější opatření, která by omezila negativní dopady silniční dopravy na světové klima. S tím nesouhlasí zelení ani německá evangelická církev.

Na německých dálnicích se v nejlevějším pruhu zpravidla jezdí rychlostí nad 160 km/h. Výjimkou nejsou ani řidiči ženoucí se rychlostí přes 200 km/h. Zastánci neomezené rychlosti tvrdí, že díky rychlému pohybu vozů se netvoří zácpy, které by jinak zatížily životní prostředí ještě více než stovky rychle jedoucích vozů.
Přidat na Seznam.cz
Similar Posts