disk na řece

Příroda je mocná čarodějka a čas od času dokáže věci, nad kterými zůstává rozum stát. O tom se mohli v posledních dnech přesvědčit obyvatelé amerického města Westbrook v Maine. Tamní řeka Presumpscot předvedla divadlo jak ze sci-fi filmu, když na vodní hladině vytvořila ledový útvar ve tvaru disku, který z ptačí perspektivy nápadně připomíná Měsíc.


Fascinující je, že se tento ledový disk vlivem vodních proudů otáčí. 91 metrů široký útvar láká nejen zvědavce, ale i kachny žijící na řece. Ptáci na disk sedají a točí se na něm. Milovníci konspirací zase upozorňují na to, že kruh je až moc pravidelný a nemůže být proto dílem náhody. Vědci však symetričnost útvaru vysvětlují vírem v řece, který otáčí ledovou plochou na hladině. Okraje ledu se třením o vodu obrušují a vzniká tak kruh, který je symetrický stejně jako vodní vír.

Přírodní divadlo ale nebude mít dlouhého trvání. Jakmile ledová plocha přimrzne ke břehu, zastaví se rotace a tím se naruší její pravidelnost.

Zdroj: apnews.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts