Ropucha coloradská
Ropucha coloradská. Foto: Nathan Rupert, CC BY-NC-ND 2.0, Flickr

Ropucha coloradská žijící v Sonorské poušti je na první pohled obyčejná a také dost slizká žába. Jenže právě sliz tohoto odpudivého zvířete je pro některé jedince vítaným zpestřením všedního dne. Obsahuje totiž halucinogenní toxin, který je údajně silný natolik, že dokáže zabít dospělého psa. A tak správci národního parku Saguaro vydali bizarní varování pro návštěvníky této úchvatné pouště – nelízejte ropuchy!


Ropucha coloradská je největší žábou v Severní Americe. Její životní prostor je limitován Sonorskou pouští rozkládající se na území Arizony a mexického státu Sonora. Toxin, který vylučuje, je údajně po nasušení velmi halucinogenní, ale zřejmě účinkuje i v čerstvém stavu.

Jak uvádí deník The New York Times, do Sonory jsou pořádány doslova výpravy, pro které není cílem pozorování kaktusů a rozmanitých scenérií amerického západu. Narkomani vyhledávají žáby a na místě je rovnou olizují, aby si navodili divoké halucinogenní účinky toxinu, jemuž se začalo přezdívat „božská molekula“. Zážitek má být tak intenzivní, že je často přirovnáván k téměř extatickému účinku, přičemž trvá pouhých 15 – 30 minut.

Sonora
Sonora. Foto: Tomas Castelazo, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Z výletů za ropuchami se v posledních letech stal pro určité jedince velký byznys, protože „výletníci“ jsou schopni utratit tisíce dolarů, aby je průvodci dovedli k ropušímu útočišti.


Jenže nic není tak růžové. Jak už tomu tak ve světě drog bývá, božská molekula je silným jedem, který může člověku dlouhodobě znepříjemnit život, případně ho i zabít. Psychedelický ropuší sliz totiž obsahuje toxin s označením 5-MeO-DMT, který u tohoto obojživelníka funguje jako obranný mechanismus.

Někteří narkomani používají látku 5-MeO-DMT jako prostředek ke zbavení se závislosti na tvrdých drogách, jako je crack nebo heroin. Nicméně žádná lékařská studie tuto samoléčbu nepotvrzuje. Odborníci naopak důrazně varují všechny, kdo byl chtěli použít žabí lízátko, aby zbytečně neriskovali své zdraví.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *