Bunkr v Kansasu
Foto: James Vaughan, CC BY-NC-SA 2.0, Flickr

Žijeme v době, kdy není nic jisté. Nevíme, co očekávat od následujících let, měsíců či dokonce dní. Svět a s ním i celá společnost čelí neustálé modernizaci, která s sebou přináší i jistou míru rizik a nebezpečí. Přírodní katastrofy, civilizační choroby nebo války, někdo tyto obavy přehlíží, jiní jim vůbec nečelí. Je tu však skupina lidí, která hrozby považuje za velmi reálné, a tak jedná.


Úkryt pro smetánku

V americkém Kansasu vznikl jedinečný podzemní bunkr, který je určen primárně jako záchrana při jaderné válce. Není však pro každého. Na samotné jedinečnosti mu totiž přidává i jeho cena, která začíná na 1,1 milionu amerických dolarů za apartmán. Cílová skupina je tedy jasná – smetánka Ameriky.

Tento kansaský unikát je přes pět tisíc metrů čtverečních veliký, téměř šest set deset metrů hluboký a je schopen ubytovat 75 lidí až na pět let. Apartmány jsou rozloženy v celkem sedmi patrech. Pyšnit se mohou nejen pohodlnými matracemi a vysokými stropy, plně vybavenými koupelnami a kuchyněmi, ale i okny, jejichž projekce má připomínat svět nad zemí.

Související:  Jako ze sci-fi. Špicberské úložiště semen ukrývá více jak milion vzorků pro případ katastrofy

Kromě věcí nutných pro přežití, jako jsou ohromné zásoby jídla a prostředky k pěstování ovoce či zeleniny nebo filtrační systémy na vodu, zde ale naleznete i školní třídy, knihovny či nemocnici. Zapomenout nesmíme ani na prostory sloužící k odreagování či odpočinku. V tomto podzemním bunkru naleznete kino, posilovnu, bazén i s pláží, bar či horolezeckou stěnu.


Bez toaletního papíru

Zkrátka a jednoduše, tvůrci této stavby mysleli na vše. Od zábavy, přes vzdělávání až po praktičnost. O tom svědčí i toalety, které jsou bidetové. A vysvětlení? Naprosto logické. Zásoby toaletního papíru na 5 let pro 75 lidí by zabraly příliš místa, konkrétně jedno celé patro, na jehož výstavbu je nutno vynaložit obrovské výdaje. A pokud by tyto výdaje vynaloženy byly, opravdu byste dali přednost toaletnímu papíru například před dalšími zásobami jídla?

Bunkr je pečlivě střežen

Co dalšího tato jedinečná stavba skrývá se asi jen tak nedozvíme. Je pod neustálým dohledem ozbrojené stráže a schovává se za osmitunovými dveřmi. Můžeme tedy jen snít a fantazírovat. A to nejen o tomto bunkru, ale i o tom, co nás v budoucnu čeká.

Galerie:

Zdroj: kansas.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (4):

  1. https://www.youtube.com/watch?v=HBMmK1c44sE – tady je celkem vidět, co je uvnitř 🙂

  2. Nepřežijou v něm o mnoho déle než všichni ostatní na povrchu. Plísně a další mikroorganismy, nedostupnost jakékoli odborné lékařské péče a nemožnost opravy jakéhokoli zařízení vykonají své. Tohle je jen další z předlouhého seznamu zbytečných lidských činností, které v konečném důsledku jen zvyšují emise a tím zabíjí planetu.

  3. Tak dlouho spolu lidi stejně nevydrží. Bude boj o jídlo, někdo bude chtít už otevřít atd.

  4. Za pár dní, nebo týdnů by se u nich nutně v tom bunkru projevila „ponorka“ a postříleli by se navzájem…A kdyby náhodou ne, jednou by je to donutilo stejně vylézt ven, do prostředí zamořeného jaderným spadem a infekcemi z mrtvol lidí, co zůstali napospas osudu venku!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *