Japonský Santa
Foto: Mark, CC BY-NC-SA 2.0, Flickr

Oslava Vánoc v podobě, kterou známe v našich končinách, je kombinací oslavy narození Ježíše Krista a dávných pohanských rituálů spojených se zimním slunovratem. V nekřesťanských zemích bychom jen těžko hledali ozdobený vánoční stromeček a tam, kde si uchovává víru v Krista jen hrstka lidí, se vánoční zvyky zpravidla diametrálně liší od těch našich. Asi nejzvláštnější tradice se vyvinula v Japonsku. Zapomeňte na rybu se salátem, v zemi vycházejícího slunce přestavuje sváteční hostinu objednávka kýble smaženého kuřete z fast foodu.


Dobře vymyšlená reklamní kampaň

Japonsko má asi 126 miliónů obyvatel. Z toho jsou jen 2 % křesťané. Přesto si vypěstovali vánoční zvyk, nad kterým se pozastaví snad každý, kdo každý rok usedá ke štědrovečerní hostině. Pro japonské věřící totiž k Vánocům neodmyslitelně patří fastfoodový řetězec KFC stejně jako pro nás kapr se salátem.

Související:  Dánský vánoční skřítek pravděpodobně neustojí tlak Santa Clause

Zvláštní tradice je stará pouhých pět desetiletí a za vším stojí efektivně cílená reklama tohoto amerického řetězce. Ale ani její autor, jistý Takeshi Okawara, by nečekal, jaký bude mít jeho nápad dopad. Tehdejší manažer vůbec první pobočky KFC v Japonsku zareagoval na nedostatek krůtího masa, s nímž se potýkala konkurence. Toho využil ve prospěch řetězce a začal propagovat kuřecí maso jako nejlepší volbu pro sváteční jídlo.

Okawarův nápad se ujal, a proto kampaň každý rok opakoval. S tím, jak se řetězce v Japonsku rozrůstal, se nenápadně rozšiřoval i nový zvyk, a to především v křesťanské komunitě, která začala nahrazovat krůtí maso kýblem smaženého kuřecího. V roce 1974 už snad každý Japonec znal slogan „Kentucky jsou Vánoce“, a tak si místní začali křesťanské svátky spojovat s kuřecím masem.


Objednávky už od začátku listopadu

Dnes v období kolem Vánoc stojí v japonských pobočkách maskot firmy oblečený za Santa Clause a vítá strávníky. A nejsou to jen křesťané.

Související:  Ainuové žijící na území Japonska i Ruska jedli syrové medvědy a ženám tetovali zvláštní úsměvy

V Japonsku Vánoce nejsou, a pravděpodobně nikdy nebudou, státním svátkem. Život na ostrovech běží v podstatě stejně jako v průběhu zbytku roku. V KFC je ale rušno. Největší povyk připadá na 24. a 25. prosince, kde obsluha nestačí vydávat a rozvážet kyblíky se smaženým masem. Řetězec přijímá vánoční objednávky už od začátku listopadu, a pokud byste si do KFC chtěli během japonských Vánoc vyrazit jen tak, v horším případě budete mít smůlu a v tom lepším si vystojíte nepříjemnou frontu.

Pro japonské KFC údajně představuje období adventu až třetinu ročních tržeb. Za standardní kýbl s osmi kousky kuřecího a dezert (obvykle jde o jahodové koláčky nebo dortík) utratí Japonec v průměru 4 000 jenů, což je asi 800 korun.

Galerie:

Zdroje: timeout.com; cnn.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *