Julemanden
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Téměř každá křesťanská země má postavu, která během vánočních svátků naděluje především dětem dárky. Tradiční skřítci, dědečkové nebo Ježíškové to v dnešní době nemají pod komerčním tlakem Santa Clause jednoduché a v některých zemích pomalu mizí klasické obyčeje. Jednou z takových zemí je i Dánsko.


V Dánsku nosí dětem originální dárky hodný skřítek Julemanden. Každý rok se 24. prosince nenápadně vplíží do domácností, kde podobně jako náš Ježíšek zanechá nadílku. Stejně jako Santa Claus nosí červený klobouk a plnovous. Zajímavé je, že Julemanden (česky Vánoční muž) není nijak starou tradicí. Postava tohoto skřítka se zformovala až po druhé světové válce z jiné mytologické bytosti, která byla nazývána Nissefar, Nissekongen nebo také Julenissen. Lidé dříve věřili na elfy a duchy a tato bytost měla vzejít právě z nich. Do domácností často nosila radost a pohodu, ale vzhledem k tomu, že se jednalo o náladového tvora, lidé mu museli podstrojovat, a proto mu vařili různé kaše. Z tohoto důvodu je dnes dánským zvykem vařit 24. prosince rybí kaši.

Julemanden se rychle stal oblíbenou postavou, ale zejména ve druhé polovině minulého století začal nenápadně procházet proměnou, díky níž je stále více podobný svému americkému kolegovi. Dnes je dánský skřítek na mnoha obrázcích k nerozeznání od Santa Clause. Během času ztloustl, vyrostl a změnil šaty.

Na domově postavy, která ví, jaký dárek si přejete, se všichni shodnou. Julemanden i Santa Claus žijí na severním pólu. Ve skutečnosti to není tak jednoduché a poslat poštou dopis na severní pól je přetěžký úkol. Aby dánské děti mohly vánočnímu skřítkovi napsat, vznikla v Grónsku skřítkova kancelář, kam Julemanden dostával dopisy od dětí a dokonce na všechny odepisoval. Postupem času však začaly do Grónska chodit dopisy i pro Santu a často i z jiných zemí než z Dánska, které je stále správcem největšího světového ostrova.


Santa Claus
Skřítek nebo Santa? Foto: Pixabay

Grónské snahy zachovat tento ledový ostrov jako skřítkův domov začaly v novém tisíciletí narážet na neúprosný komerční tlak Santa Clause. V Dánsku je monstrózně propagován Santův zábavní park nedaleko finského města Rovaniemi, jež leží v blízkosti severního polárního kruhu. Odtud má právě Santa Claus pocházet. Ve skutečnosti jde o dobře promyšlený obchodní tah, který má přilákat turisty do parku plného obchodů, restaurací a divokých atrakcí.

Kancelář v Nuuku, hlavním městě Grónska, již nefunguje. Dopisy nyní končí ve speciální schránce, ale je jich stále méně. Julemanden postupem času prošel smutnou transformací, která jej nejen vizuálně změnila, ale i přestěhovala z mystického ledového království do divokého obchodního centra.

A co český Ježíšek? Promění se také?Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts