mapa světa
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Zobrazit přesně na rovný povrch trojrozměrný objekt, kterým je naše planeta, je téměř nemožné. Podle britského klimatologa Neila Kaye je ale na čase zrevidovat stávají nepřesné zobrazování mapy světa, protože většině atlasů a map vládne takzvané cylindrické Mercatorovo znázornění, které vychází z druhé poloviny 16. století. Potíž je v tom, že takové vyobrazení nepřesně znázorňuje rozlohy států, ostrovů i celých kontinentů.


Cylindrické zobrazování bylo dobré pro mořeplavce, ale rozhodně není vhodné pro výuku ani pro současné praktické využití. Chyba v zobrazování rozlohy je nejvíce patrná u zemí na severní polokouli, tak jak to ukazuje náš úvodní obrázek. Grónsko je na této mapě zakresleno větší než Austrálie a přibližně stejně velké jako Afrika. Ve skutečnosti je tento největší ostrov světa daleko menší než Austrálie a mnohonásobně menší než černý kontinent. Neil Kaye ale poukazuje i na další nepřesnosti – Kanada je oproti USA zobrazena enormně velká, největší stát Rusko je zakreslen přehnaně rozlehlý a v podstatě to samé platí pro všechny evropské státy. Nejpřesněji jsou zobrazeny státy okolo rovníku.

Neil Kaye nyní vypracoval mapu, která zohledňuje opravdovou rozlohu jednotlivých států i geografických útvarů. Jeho cílem je, aby se revidovaná mapa začala používat místo zastaralého modelu a také chce, aby se dostala do povědomí veřejnosti.

Nicméně chybný cylindrický model byl již minimálně ve dvou případech opraven. I ten nejobyčejnější glóbus zobrazuje celý povrch planety ve správném měřítku, stejně tak jako takzvané zaoblené zakreslení.


Příklady zobrazení světa na aktuálních mapách

Neil Kaye mapa
Mapa podle Neila Kaye ukazuje klasické cylindrické zobrazení (světle modrá) a vědcovu korekci (tmavě modrá). Zdroj: https://twitter.com/neilrkaye

svět
Zobrazení zohledňující zaoblení planety. Velikosti jsou na této mapě ve správném poměru. Zdroj: Volné dílo


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts