kosatka
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

V uplynulých letech se odehrálo několik incidentů, kdy kosatky bezdůvodně zaútočily na luxusní jachty podél afrického a evropského pobřeží. Poslední případ se odehrál v polovině května. Vědci již tuší, co za útoky těchto inteligentních tvorů stojí.


Destruktivní útoky kosatek na malá plavidla mají vždy podobný scénář. Menší skupina těchto živočichů začne do plavidla narážet a někdy jej i převrátí. Tak tomu bylo i během posledního incidentu u marockého pobřeží, kdy kosatky loď zcela potopily.

Vědci se tomuto novému fenoménu vyskytujícímu se na relativně malém prostoru začali věnovat. Překvapila je zejména zcela bezdůvodná agrese, která u těchto zvířat není obvyklá. Kosatky dravé (Orcinus orca) sice stojí na vrcholu oceánského potravinového řetězce a pochutnávají si na rybách, želvách, ptácích a dokonce i na žralocích a jiných kytovcích, ale lidé je nechávali až dosud chladnými. Proč ta změna?

Odpověď je možná nečekaná a nemá co dělat s hlídáním teritoria ani s hladem. Podle odborníků na kytovce se jedná o nevinnou dětskou hru. Ukázalo se totiž, že zejména nejmladší jedinci – děti a dospívající – se chtějí jen bavit.


Kosatky mají dostatek volného času díky velkému množství potravy

Zpráva, kterou zveřejnila organizace Mezinárodní velrybářská komise, odhaluje, že nová kosatčí zábava souvisí s jejich přirozenou hravostí a novým fenoménem volného času. Populace asi čtyřiceti kusů kosatek žijících ve vodách Atlantského oceánu v Cádizském zálivu na hranicích Afriky a Evropy se živí prakticky výhradně tuňákem obecným, jehož populace v oblasti významně narostla. Kytovci tak nemají velkou starost se sháněním potravy, nemusí pronásledovat každou rybu, kterou potkají, čímž jim zbývá volný čas na „koníčky“.

jachta
Na pozoru by se měli mít zejména majitelé jachet. Zdroj: Unsplash

Pozorováním a analýzou dat vědci zjistil, že útoky na plavidla obvykle provádí několik zvířat naráz. Vždy se jednalo o jedince z izolované skupiny, přičemž útočily výhradně dospívající samčí kusy z patnáctičlenné „party“. Tím se také objasňuje narůstající intenzita útoků, které byly poprvé zaznamenány v roce 2017. Kosatčí výrostci mají stále větší sílu a tak pouhé bouchání hlavou do trupu lodí přerostlo v jejich potápění. Vědci mají rovněž za to, že starší kusy učí svoji novou dovednost ty mladší. Naopak jedinci starší 25 let se už zábavy neúčastní.

Hravost kosatek není pro odborníky žádnou novinkou. V minulosti již bylo zaznamenáno několik zvláštních aktivit izolovaných populací. Vždy se ale jejich někdy až destruktivní chování týkalo jiných zvířecích obyvatel oceánu. Interakce s člověkem je tak novinkou.

Vědci proto předpokládají, že se jedná o trend, který časem zmizí, což rádi slyší zejména majitelé luxusních jachet. Španělská námořní agentura SASEMAR proto vydala varování pro majitele lodí, aby se nevydávali daleko na otevřené moře. Nebezpečí jim totiž skutečně hrozí a proti kosatkám neexistuje žádná účinná obraná strategie.

Místo, o kterém píšeme:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *