Hora Šoria
Hora Šoria. Foto: Василий Яр, CC BY 3.0

Kamenné bloky v jihosibiřském pohoří Šoria vypadají, jako by je někdo na sebe poskládal. Pokud by tomu tak skutečně bylo, jednalo by se o největší megality na světě. Odhaduje se, že některé kamenné bloky váží až čtyři tisíce tun. Zvednout takové monstrum by byl skutečně nadlidský výkon.


A tak se názory na podivnou horu v ruském Národním parku Šoria rozdělují do dvou táborů. Nechat se zlákat fantastickými představami o dávno zaniklých mocných technologiích či starověkých kontaktech s mimozemskými civilizacemi je lákavé a mnoho lidí takové představě rádo naslouchá. Průkazné důkazy ale chybí. Právě takto o kamenných blocích uvažuje první skupina. O hoře Šoria tak vyšlo mnoho článků či videoblogů ukazujících nezpochybnitelné důkazy o rafinovanosti dávno zmizelých stavitelů, kteří žili na zaniklých kontinentech nebo dokonce mimo naši planetu.

Druhá skupina se už ze samotného principu logické úspornosti zabývá tím nejvíce pravděpodobným vysvětlením. Podle geologů nevznikl útvar tak, že kameny na sebe nějaká síla poskládala. Původně mělo jít o jeden obrovský kus horniny, který začal s přispěním běžných geologických procesů intenzivně zvětrávat. Tektonické síly působící na hluboké podloží dokáží způsobovat v horninách praskliny, které se protínají v téměř pravém úhlu. Tento jev vědci nazývají ortogonální systém puklin a nejde o nic výjimečného. V tomto případě je výjimečná pouze velikost.

Související:  Patomský kráter. Podivný útvar uprostřed sibiřských lesů

Během dlouhého času se praskliny rozšířily po celé skále a za přispění eroze vznikl téměř symetrický útvar, který při troše fantazie vytváří dojem, jako by si obr stavěl kostky lega. Ostré hrany na blocích opracovala voda, dnes jsou zaoblené a navozují dojem dokonalého poskládání.


Vlivem těchto procesů vznikly mezi některými bloky široké mezery, kterými může projít i dospělý člověk. Některé kusy jsou u sebe blíže a navozují dojem systematicky vytvořené umělé hory, jejíž účel by zůstával zahalen v mlze času. Proč by ale člověk vytvářel tak namáhavé dílo? Vědecké vysvětlení se zdá být zcela dostačující, ale lidská fantazie nezná hranic, a tak bude Šoria přitahovat neustále.

Galerie:

 Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *