Patomský kráter
Foto: Dmitry Semenov, CC BY 4.0, Wikimedia

Ponurá temná hora uprostřed ruské tajgy působí jako pěst na oko. Tento 40 metrů vysoký a 100 metrů široký útvar nebyl podrobněji zkoumán od svého objevu v roce 1949, až nyní se zdá, že ruští vědci našli vysvětlení. Patomský kráter, který je místními také označován jako „Hnízdo ohnivého orla“, přesto zůstává jedním z nejpodivnějších míst na Sibiři.


Kamenná hromada se nachází v odlehlé části Irkutské oblasti a do konce 40. let minulého století o její existenci vědělo jen několik místních obyvatel. Podle jejich vyprávění jde o místo, kterému je lepší se vyhýbat. Podle domorodých povídaček tam hrozí smrt nebo záhadné zmizení.

Nečekaný objev

Patomský kráter objevil v roce 1949 ruský geolog Vadim Kolpakov. Když poprvé útvar spatřil, nemohl věřit vlastním očím. „Myslel jsem si, že jsem se zbláznil,“ vzpomínal. „Z dálky to připomínalo obří důl a chvilku jsem dokonce uvažoval, zda tam nejsou lidé.“ Samozřejmě tam nebyli, i když je známo, že na Sibiři vznikaly pracovní tábory na velmi odlehlých místech, ale uprostřed zalesněné tajgy by to bylo skutečně zvláštní.

Kolpakov také zvažoval, zda se nejedná o starý lidský artefakt. Tuto možnost však záhy zavrhl. Kráter složený z vápencových bloků s odhadovanou hmotností asi jeden milion tun by nebylo v silách místních Jakutů vytvořit.


Je kráter důsledkem dopadu meteoritu?

Další výzkum zvláštního místa probíhal až v roce 2000, ale kvůli nedostatku financí byl zastaven, a tak se mezitím vyrojila řada teorií. Samozřejmě mezi nimi figurovali mimozemšťané či tajemné podzemní síly. Někteří, včetně Kolpakova, se přikláněli k teorii, že kráter utvořil meteorit. Jedna z verzí dokonce dávala „Hnízdo ohnivého orla“ do souvislosti s tunguzskou událostí z roku 1908. Kráter měl být následkem dopadu fragmentu obřího meteoritu, který zpustošil oblast zhruba 700 kilometrů vzdálenou. Jako další hypotéza byla zvažována vulkanická činnost.

V roce 2005 se na místo vypravila skutečná vědecká expedice. Jenže vedoucí týmu zemřel na infarkt, a tak bylo bádání opět přerušeno. Až výpravy v dalších letech nashromáždily materiál z kráteru, který geologové podrobili zevrubné analýze.

Vysvětlení přišlo. Kráter stále láká záhadology

Ukázalo se, že kráter vznikl zhruba před 500 lety a že se jeho jednotlivé vrstvy tvořily postupně. Definitivně byla vyvrácena teorie o dopadu vesmírného tělesa a za tvůrce byly označeny přirozené geologické procesy. Konkrétně se jedná o činnost podzemních plynů, které způsobují toto neobvyklé vyvěrání místní horniny.

Navzdory vědeckému vysvětlení je Patomský kráter stále místem, které přitahuje pozornost záhadologů. Podle nich je totiž ve středu kráteru pohřbeno něco velkého, což má dokládat i magnetická anomálie, která byla zjištěna jednou z prvních expedic.

Zdroje: Russia Beyond; Siberian Times



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (11):

  1. Já si osobně myslím že to co se tam pod tou hromadou nachází zřejmě nemají lidé vidět možná proto zemřeli ti co se tam vydali. Bůhví kolik těch lidí tam opravdu zemřelo a utajilo se to….

  2. Nikdo to nečte a nezajímá se o to. Ač jsem značně vzdělán, vystoupil jsem v roce 1982 z KSČ a byl hned bez práce. Abych uživil rodinu, musel jsem na Důl Jan Šverma v Ostravě Přívoze makat jako razič. Za 3 roky jsem měl 8. třídu, průkaz střelmistra. Pokud mi Putin půjčí 3 náklaďáky, 1 větší bagr, 1 buldozer, trochu nafty a vodky, pár stanů,, 5 vojáků s kalašnikovy na ochranu, prorazím z boku šikmo dolů 20 stupňů štolu, zajistím ji a štěrk a kameny rozvezu na nové cestě do civilizace – blízkého Bodajba. Poté vytvoříme delegaci a zaklepeme na obrovské kovové těleso, probudíme spící návštěvníky. Pokud neotevřou, opatrně si otevřeme sami a podíváme se na ně. Ale tato zpráva nikam nedorazí a nic se nestane. A to je škoda, jinak jdu na to hned. Honza Větrník Další zájemci jsou vítáni. ……………………email: [email protected]

  3. Je zajímavé, že se hrnou peníze do nikam nevedoucích výzkumů, stavějí se za miliardy celá výzkumná centra a pak se tam živí armády lemplů, ale pár peněz na výzkum takových lokalit nikdo najednou nemá.

    1. Ano, trefil jsi do černého, Honza.

    2. Lidstvo se dere na Měsíc i když víme, že tam už někdo je a nebude na nás zvědavý, vyhnali nás odtud už před 50 lety, spěcháme s Muskem na Mars, kde již také někdo byl a možná v jeskyních stále ještě je, přitom máme v Patomu mimozemšťany přímo pod nosem. Nechápu, jak mohou být Rusko a Putin tak
      hloupí, že to přednostně neprobádají. Asi je to o té inteligenci a vodce, KGB a dalších artefaktech minulosti. A to je špatně.

  4. Zajímám se o to, na internetu jsem viděl stovky fotografií. Předložené vysvětlení je jedním z možných, ale je to dost krkolomné vysvětlení. Jen namátkou – expedice hned v blízkosti zkoumala kmeny stromů, které byly ve směru kráteru opálené. A každého musí udeřit do očí, jak čisté je to místo. Bez vegetace, navátého prachu, prostě jako by to bylo včera.
    Tak ještě uvidíme. To položení kráteru totiž přímo volá pro proražení průzkumné štoly z boku a tím by se dal sestavit průřez horninou v podzemí. Třeba to někdo někdy udělá.

    1. Zajímavé

      1. Ano, velmi a je nutné to vyhrabat, jinak jsme a lidi na Zemi paka. H

    2. Je zapotřebí, aby si Putin uvědomil, že má na dosah mimozemskou techniku, která způsobila v roce
      1908 jaderný výbuch nad Tunguzkou. Kosmická loď odhodila jen jaderný generátor, který jí činil problémy, pokračovala v letu planetárními motory několik minut a poté se pomocí protimeteoritického štítu
      zahrabala do nepatrné hloubky. Tam stále vibruje, jak zaznamenaly detektory a čeká na pár náklaďáků, bagr, který odtěží kámen na výstavbu vozovky do blízkého Bodajba. Oblast je nutno zajistit a kosmického
      návštěvníka odkrýt.

      1. Doplňuji, že závěry „vědců“ a názory na původ jak „Tunguzského meteoritu“, tak Patomského kráteru jsou neuvěřitelně debilní a zcestné. Nejsilnější „vysvětlení“ je meteoritické podstaty, které konečně dodnes zastává i český odborník Grygar. Těleso bylo pozorováno už několik dní při obletech Země a dokonce českým astronomem na Lomnickém štítě, hledalo pomoc. Země ji ještě nemohla poskytnout a generátor v lodi tak zlobil a zlobil. Museli ho proto odhodit tam, kde viděli pomocí senzorů, že je nejméně obyvatel, tj. nad Tunguzskou, poté pokračovali pomocí planetárních motorů do místa Patomu, kde se zahrabali, aby je ještě čas, než lidstvo dospěje, nikdo nenašel. Stroj je stále aktivní a má i robotickou ochranu okolí, proto se lidé ztrácejí a umírají. Těleso při téměř vodorovném letu před výbuchem generátoru bylo pozorováno tisícem
        lidí, dokonce jak mění směr, což meteorit a jiný přirozený produkt Vesmíru neumí. Jedině snad, kdyby na něm seděl sám astronom Jirka a nohama jako na saních řídil vpravo a vlevo. Tak to vypadá s naší akademickou a světovou vědeckou obcí. Dnes chodí odborník dokonce i do kostela a to tvrdil, že na pavědu nevěří, jen na to, na co si může sáhnout, změřit a zvážit. No, konec konců, víra je také těžká věc a některá je i velmi těžká. Musíme tedy počkat, až Vladimír Putin dojde k názoru, že by mohl přesměrovat pár rublů z vojenství na vědu a pomocí dvou náklaďáků, jednoho bagru a sudu vodky, kámen z malé hory rozvézt a udělat silnic do blízkého
        Bodajba. Může získat něco, co amíci a celý svět ještě nemá a bez zbrojení a boje hned vyhrát.
        Honza

    3. Ano, přesně, je to na Vladimírovi Putinovi, snad jednou také vymyslí něco pořádného. H

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *