ebola
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Nové ohnisko eboly se objevilo na západě Demokratické republiky Kongo. Výskyt smrtící krvácivé horečky potvrdil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus na svém twitterovém účtu.


Během druhé poloviny května zemřelo podle OSN na tuto nebezpečnou nemoc pět lidí v milionovém městě Mbandaka, které je od původního ohniska vzdálené asi 1000 kilometrů. Nejméně další čtyři lidé jsou nakaženi. Zatím není jasné, jak se nemoc do oblasti dostala, protože východ země je kvůli obavám ze šíření eboly uzavřen.

Demokratická republika Kongo se s epidemií eboly potýká již od roku 2018, současně země na přelomu roku bojovala s největší epidemií spalniček na světě, která si vyžádala tisíce obětí. Nyní tamní obyvatele ohrožuje koronavirus. V zemi bylo dosud zaznamenáno 3 195 případů nemoci covid-19.

Související:  Příčina žluté zimnice byla odhalena díky dvěma mužům, kteří dobrovolně riskovali své životy

Před necelými dvěma měsíci se vláda chystala vyhlásit konec epidemie eboly na východě země. Ta za dva roky usmrtila 2 275 lidí. Jenže na konci května se objevil nový případ. Úředníci však tvrdí, že je epidemie v konečné fázi. Otázkou zůstává, jaký dopad na situaci v zemi bude mít nové ohnisko na západě země.


Demokratická republika Kongo, dříve Zair, je největší zemí v subsaharské Africe. V souvislosti s novým koronavirem bylo místním lidem zakázáno cestovat. Na východě země je situace nestabilní, dochází k násilnostem a mnoho lidí i přes zákazy prchá do relativně klidnějších západních provincií.

Ebola

Ebola je virové onemocnění spadající do skupiny krvácivých (hemoragických) horeček. Jedná se o jednu z nejnebezpečnějších nákaz, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Smrtnost je až 90 %. Poprvé se ebola objevila v roce 1976 a od té doby bylo zaznamenáno 5 kmenů, z nichž se tři dokáží přenášet blízkým kontaktem mezi lidmi. Vědci předpokládají, že se virus dostává mezi populaci konzumací divokých zvířat, která jsou přenašeči viru, ale nemoc se u nich neprojevuje. Lék na ebolu neexistuje.

Zdroje: WHO, www.africanews.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *