stres

Většina lidí zná stres až příliš dobře… adrenalin ve vašem těle stoupá, když se snažíte vypořádat s ukňouraným dvouletým dítětem, otravným puberťákem, tikajícími hodinkami na zápěstí při čekání v zácpě na cestě k doktorovi nebo s pracovním úkolem, který nejspíš nedokážete dokončit včas.


Když stres udeří, zkuste se rychle uklidnit některou z následujících technik.

Změňte prostředí

Chvíli dělejte něco příjemného nebo odpočinkového. Čtěte si, sledujte televizi nebo si dejte horkou sprchu. Pokud jste v práci, běžte na pár minut ven nadýchat se čerstvého vzduchu.

Provádějte dechová cvičení

Soustřeďte se na svůj dech a všechny ostatní myšlenky odsuňte stranou. Uvědomte si každý nádech a výdech a soustřeďte se na vzduch procházející vašimi dýchacími cestami.


Meditujte

Neznamená to sedět na zemi se zkříženýma nohama a pálit kadidlo. Meditace je ve skutečnosti hlavně o zklidnění mysli. Nereagujte na nic, jen si všímejte okolí i sami sebe. Pomoct vám může i pouhá minuta. Buďte plně v přítomnosti, vnímejte všechno okolo, sledujte to a nereagujte.

Modlete se

Víra může často sloužit jako útěcha. Odříkat jednu nebo několik krátkých modliteb může být uklidňující.

Zvažte alternativní uvolňující doplňky

Existuje mnoho zajímavých doplňků, jako je třeba CBD, které vás ve stresující době mohou uklidnit. Než začnete pravidelně užívat antidepresiva, je dobré vyzkoušet tyto antidepresivní doplňky s mírnými účinky. V Evropě je vyrábí mnoho ověřených firem, například Cibdol.

Dělejte relaxační cvičení

Někdy se tomu říká progresivní svalová relaxace. Zkuste postupně napínat a poté uvolňovat každou skupinu svalů. Pokud je vaše tělo fyzicky uvolněné, pak nemůžete být ve stresu.

Běžte se projít nebo proběhnout

Cvičení umí být skvělou cestou k uvolnění stresu. Pomůže vám upustit páru a vylučuje endorfiny. Běžte na procházku nebo se proběhněte. Získáte nadhled, díky kterému se pak vrátíte s úplně novým nastavením mysli.

Dělejte rytmickou aktivitu

Chůze nebo běh jsou skvělými rytmickými aktivitami, které vás donutí soustředit se na něco jiného a zmírní váš stres. Také můžete zkusit rukama nebo několika tužkami bubnovat na stůl.

Ponořte se do kreativní činnosti

Vaření, pečení, tvorba umění, focení nebo jiné kreativní aktivity, které máte rádi, vás mohou rychle zbavit stresu. Například vaření a pečení vyžadují soustředění i fyzickou aktivitu – obzvlášť pokud pečete chleba nebo hnětete těsto na buchty.

Vyjádřete své pocity

Vypište se ze stresu do deníku, vytáhněte pastelky a papír a zaměřte svou pozornost na kreslení nebo jděte s kamarádem na kafe a jen tak si povídejte.

Pokud pro vás jeden způsob nefunguje, vyzkoušejte jiný. Abyste se naučili uklidnit, musíte nácviku věnovat dostatečné úsilí. Buďte sami se sebou trpěliví a jistě za to sklidíte ovoce.

Pokud potřebujete podporu a máte pocit, že vám nic nepomáhá, neváhejte se obrátit na profesionála. Promluvit si s doktorem je vždycky dobrý nápad a skvělý začátek pro další řešení.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts