modrava
Modrava. Foto: Svetobeznik.info

Jak budou vypadat letní dovolené v roce 2021, je stále jednou velkou neznámou. Aktuálně končící nouzový stav a drobné rozvolnění protiepidemických pravidel rozhodně nepřináší žádné nadějné vyhlídky, že by letošní léto proběhlo klidně a bez jakýchkoliv restrikcí. Proto velká část Čechů neplánuje dovolenou vůbec nebo ji hodlá strávit v rámci republiky.


Výhody dovolené v Česku

Pandemická situace se mění každým dnem a panující nejistota se naplno projevila v oblasti cestovního ruchu. Lidé se bojí kupovat zahraniční dovolené, proto prodejci zájezdů či jízdenek přistupují na dříve nemyslitelná pravidla, jako je storno celého zájezdu na poslední chvíli bez jakékoliv ztráty a podobně.

Jak ale ukázala loňská zkušenost, strávit dovolenou v Česku má své výhody. Jednak nemusíte studovat zahraniční protiepidemická pravidla, nehrozí vám nařízená karanténa v cizí zemi a poznávat krásy našich luhů a hájů je mnohdy zábavnější než polehávání na přeplněné pláži u hotelového komplexu. Lidé mají zájem o kempy, chaty k pronájmu, penziony i hotely a věří, že se situace do léta zlepší a tuzemskou dovolenou si užijí bez větších zábran.

Výhodou dovolené v Česku jsou také nízké náklady na cestu, a to jak vlastní dopravou, tak prostředky hromadné dopravy. Překážkou není jazyková bariéra, není nutná výměna peněz, cestovní pojištění a další náležitosti týkající se přechodu hranic.


Dovolená na Šumavě: poznání a odpočinek

Letní dovolenou v Česku je možné trávit u vody nebo na horách. A co takhle zvládnout obojí v rámci jednoho pobytu? Skutečně je to možné. Naším tipem je Šumava a Lipno.

Šumava je příhraniční pohoří rozkládající se na jihozápadě republiky na území Plzeňského a Jihočeského kraje. Pokud chcete spojit poznávací dovolenou s odpočinkem, vyrazte právě sem. Máme pro vás několik tipů, co byste v této lokalitě neměli vynechat. Začneme od severu.

Okolí Železné Rudy

Túra kolem Černého a Čertova jezera, vodopád Bílá strž nebo výstup na Špičák (1 202 m. n. m.), to jsou cíle, které by neměl vynechat žádný návštěvník Šumavy. Hezky je i na rozhledně Pancíř (1 214 m.n. m.). Za poznání stojí také samotná Železná Ruda, kde doporučujeme návštěvu místního muzea. Dalším příjemným místem je nejmenší a zároveň nejvýše položené ledovcové jezero Laka. Tolik se toho ale nedá stihnout za jeden den, proto doporučujeme vyhledat ubytování Šumava.

Srní, Modrava a Kvilda

V samém srdci Národního parku Šumava určitě nevynechejte Vlčí výběh nedaleko Srní, vyrazte si na procházku kolem Vydry nebo za pramenem Vltavy. Poznejte slatě a plavební kanály v lesích kolem Modravy nebo se vydejte po naučných stezkách kolem Kvildy. Za pozornost rozhodně stojí také Rysí a Jelení výběh či vyhlídková věž u Jezerní slati.

Boubínský prales

Túra Boubínským pralesem je spíše pro ostřílené turisty, a tak si mnozí vystačí s méně náročnou trasou jen k Boubínskému jezírku. Vystoupíte-li až na Boubín (1 362 m. n. m.), čeká vás úchvatný výhled z tamní rozhledy.

Plechý

Nejvyšší hora na české straně Šumavy (1 378 m. n. m.) je dalším cílem, který byste neměli vynechat. Cestou na vrchol půjdete kolem kamenného moře, Plešného jezírka a na vrcholu vás čeká nádherná vyhlídka na Lipno a pohled do Rakouska.

Lipno a okolí

Největší přehradní nádrž v Česku je zároveň i největší vodní plochou na našem území. Někdy je označována jako České moře. V létě láká ke koupání a vodním sportům. Přehradu lemuje bezpočet pláží, půjčoven sportovního vybavení a cyklistických stezek. Ubytování Lipno by po Železné Rudě mělo být dalším výchozím bodem pro vaše cesty po Šumavě, proto nezapomeňte na včasnou rezervaci.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *