modrava
Modrava. Foto: Svetobeznik.info

Jak budou vypadat letní dovolené v roce 2021, je stále jednou velkou neznámou. Aktuálně končící nouzový stav a drobné rozvolnění protiepidemických pravidel rozhodně nepřináší žádné nadějné vyhlídky, že by letošní léto proběhlo klidně a bez jakýchkoliv restrikcí. Proto velká část Čechů neplánuje dovolenou vůbec nebo ji hodlá strávit v rámci republiky.


Výhody dovolené v Česku

Pandemická situace se mění každým dnem a panující nejistota se naplno projevila v oblasti cestovního ruchu. Lidé se bojí kupovat zahraniční dovolené, proto prodejci zájezdů či jízdenek přistupují na dříve nemyslitelná pravidla, jako je storno celého zájezdu na poslední chvíli bez jakékoliv ztráty a podobně.

Jak ale ukázala loňská zkušenost, strávit dovolenou v Česku má své výhody. Jednak nemusíte studovat zahraniční protiepidemická pravidla, nehrozí vám nařízená karanténa v cizí zemi a poznávat krásy našich luhů a hájů je mnohdy zábavnější než polehávání na přeplněné pláži u hotelového komplexu. Lidé mají zájem o kempy, chaty k pronájmu, penziony i hotely a věří, že se situace do léta zlepší a tuzemskou dovolenou si užijí bez větších zábran.

Výhodou dovolené v Česku jsou také nízké náklady na cestu, a to jak vlastní dopravou, tak prostředky hromadné dopravy. Překážkou není jazyková bariéra, není nutná výměna peněz, cestovní pojištění a další náležitosti týkající se přechodu hranic.


Dovolená na Šumavě: poznání a odpočinek

Letní dovolenou v Česku je možné trávit u vody nebo na horách. A co takhle zvládnout obojí v rámci jednoho pobytu? Skutečně je to možné. Naším tipem je Šumava a Lipno.

Šumava je příhraniční pohoří rozkládající se na jihozápadě republiky na území Plzeňského a Jihočeského kraje. Pokud chcete spojit poznávací dovolenou s odpočinkem, vyrazte právě sem. Máme pro vás několik tipů, co byste v této lokalitě neměli vynechat. Začneme od severu.

Okolí Železné Rudy

Túra kolem Černého a Čertova jezera, vodopád Bílá strž nebo výstup na Špičák (1 202 m. n. m.), to jsou cíle, které by neměl vynechat žádný návštěvník Šumavy. Hezky je i na rozhledně Pancíř (1 214 m.n. m.). Za poznání stojí také samotná Železná Ruda, kde doporučujeme návštěvu místního muzea. Dalším příjemným místem je nejmenší a zároveň nejvýše položené ledovcové jezero Laka. Tolik se toho ale nedá stihnout za jeden den, proto doporučujeme vyhledat ubytování Šumava.

Srní, Modrava a Kvilda

V samém srdci Národního parku Šumava určitě nevynechejte Vlčí výběh nedaleko Srní, vyrazte si na procházku kolem Vydry nebo za pramenem Vltavy. Poznejte slatě a plavební kanály v lesích kolem Modravy nebo se vydejte po naučných stezkách kolem Kvildy. Za pozornost rozhodně stojí také Rysí a Jelení výběh či vyhlídková věž u Jezerní slati.

Boubínský prales

Túra Boubínským pralesem je spíše pro ostřílené turisty, a tak si mnozí vystačí s méně náročnou trasou jen k Boubínskému jezírku. Vystoupíte-li až na Boubín (1 362 m. n. m.), čeká vás úchvatný výhled z tamní rozhledy.

Plechý

Nejvyšší hora na české straně Šumavy (1 378 m. n. m.) je dalším cílem, který byste neměli vynechat. Cestou na vrchol půjdete kolem kamenného moře, Plešného jezírka a na vrcholu vás čeká nádherná vyhlídka na Lipno a pohled do Rakouska.

Lipno a okolí

Největší přehradní nádrž v Česku je zároveň i největší vodní plochou na našem území. Někdy je označována jako České moře. V létě láká ke koupání a vodním sportům. Přehradu lemuje bezpočet pláží, půjčoven sportovního vybavení a cyklistických stezek. Ubytování Lipno by po Železné Rudě mělo být dalším výchozím bodem pro vaše cesty po Šumavě, proto nezapomeňte na včasnou rezervaci.
Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.