vinice
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Moravské vinařské stezky jsou vynikajícím způsobem, jak prozkoumat malebnou krajinu jižní Moravy, ať už na kole nebo pěšky. Tyto stezky vedou mezi vinohrady, od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. Tato 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských center. Pro návštěvníky se tedy nabízí možnost výběru z jednodenních i vícedenních výletů.


Různorodost krajiny

Jednotlivé stezky nabízejí velmi rozmanitou krajinu – od rovinatého Znojemska, přes zvlněnou krajinu Modrých Hor, až po vinohrady na strmých svazích Pálavy. Na cestě narazíte na malebná městečka se sklepními uličkami, historické a přírodní památky, živé tradice, restaurace přátelské cyklistům i ubytování přímo nad sklepy.

Akce po celý rok

Během celého roku probíhá na jižní Moravě řada cyklovýletů pro veřejnost, hodových a vinařských slavností. Vinařské stezky jsou nejen cestou za poznáním jižní Moravy, ale také putováním za vínem a lidmi, pro které je pěstování vinné révy údělem i celoživotní zálibou. Přejeme vám, aby se víno i Moravské vinařské stezky staly celoživotní zálibou i pro vás.

Například pro letošní rok máme pro vás tyto tipy:

Krajem vína – Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska


 • Datum a čas: 30. 9. 2023, 9:00 – 18:00
 • Místo: Kyjov
 • Organizátor: Partnerství, o.p.s., [email protected], 778 436 671
 • Detaily: Předposlední výlet seriálu Krajem vína 2023. Dvě trasy pro cyklisty a jedna pro pěší po vinařských stezkách Kyjovska.
Náš TIP: Alespoň my, pokud jedeme na dovolenou na Moravu chceme mít vždy něco, co naší partu zvýrazní. Naposledy jsem našli na tuto webovou stránku Modio.cz a vybrali jsem pro svůj tým tyto trička v tipným popisem.

Krajem vína – Expedice za sousedy

 • Datum a čas: 19. 8. 2023, 9:00 – 17:00
 • Místo: Kubšice
 • Organizátor: Lenka Kačírková, [email protected], 777276888
 • Detaily: 11. ročník cykloakce Expedice za sousedy. Trasy pro cyklisty i pěší.

Krajem vína – Putování za burčákem po Modrých Horách

 • Datum a čas: 9. 9. 2023, 9:00 – 17:00
 • Místo: Nebylo specifikováno
 • Organizátor: David Ludín, Lukáš Stávek, spolek Modré Hory, [email protected], 603 534 595
 • Detaily: 16. ročník putování mezi vinohrady a sklepy s chutí burčáku.

Stezky, které stojí za projetí

Brněnská vinařská stezka

Brněnská vinařská stezka se rozprostírá na délce přes 90 kilometrů a prochází severním okrajem vinařské oblasti Morava. Tato dlouhá stezka slouží jako přivaděč k jižním a jihovýchodním oblastem vinorodého kraje. Je pojmenována po Brně, které má dlouhou vinařskou tradici a považuje se za důležité vinařské centrum. Stezka nabízí nejen pohled na malebnou krajinu, ale také možnost ochutnat zdejší lahodná vína. V okolí Brna a jeho nejbližším okolí lze nalézt vinice již od dávných dob, a první zmínky o pěstování vinné révy pocházejí již z roku 1228. Měšťané z Brna měli zásadní vliv na rozvoj jihomoravského vinařství a dodnes zde existuje několik významných vinařských center.

rekapitulace

 1. Délka: přes 90 kilometrů
 2. Poloha: severní okraj vinařské oblasti Morava
 3. Účel: přivaděč k jižním a jihovýchodním oblastem vinorodého kraje
 4. Historie: Brno má dlouhou vinařskou tradici a je významným vinařským centrem
 5. Významné body na trase: Brno, vinice v okolí, vinařská centra
 6. Lahodná vína: bílá vína odrůd Müller-Thurgau, Veltlínské zelené, Tramín červený
TIP autora: Tuto cestu jsem absolvovali letos na elektrokole a museli jsem dvakrát dobíjet baterii. Pokud se chcete vyhnout tomuto problému mrkněte na TENTO ČLÁNEK.

Bzenecká vinařská stezka

Bzenecká vinařská stezka je nejkratší vinařskou stezkou s délkou 20 kilometrů, která je ideální pro rodinný výlet. Tato stezka je pojmenována po Bzenecké vinařské oblasti, která je součástí podoblasti Slovácko. Bzenecká oblast má dlouhou vinařskou tradici a je známá především výrobou bílých vín špičkové kvality. Stezka nabízí příjemnou jízdu krajinou plnou vinic a malebných sídel. Na trase lze navštívit typické sklípky, které jsou ukázkou lidové sklepní architektury. Bzenecká vinařská stezka je sjízdná po celý rok a vede po klidných silnicích třetí třídy s několika terénními úseky. Nejvyšším bodem stezky je místo s dalekými výhledy východně od obce Újezdec. Zdejší rovinatá část trasy se nachází v nadmořské výšce 200 metrů.

rekapitulace

 1. Délka: 20 kilometrů
 2. Poloha: součást podoblasti Slovácko v Bzenecké vinařské oblasti
 3. Odrůda vína: André (tmavě granátová barva, plnost a hloubka)
 4. Zajímavosti na trase: typické sklípky, lidová sklepní architektura
 5. Sjízdnost: po celý rok, silnice třetí třídy s terénními úseky
 6. Nejvyšší bod: místo s dalekými výhledy východně od obce Újezdec

Krajem André

Stezka Krajem André vede malebným krajem a nabízí putování za vínem a sluncem. Její délka činí 19 kilometrů a prochází zelenými poli, remízky a vinohrady. Stezka je pojmenována po odrůdě vína André, která se pěstuje na jihomoravských vinicích. Výchozím bodem stezky je město Hustopeče, odkud se cyklisté mohou vydat do Staroviček, kde je možné vyjet na vyhlídku s nádherným výhledem na Pavlovské vrchy a Novomlýnské nádrže. Trasa stezky pokračuje do Velkých Pavlovic, které jsou kolébkou odrůdy André. Zde se nachází Šlechtitelská stanice, kde byl historicky vyšlechtěn první semenáč této odrůdy. Cesta pokračuje do Bořetic, které jsou známé svými vinohrady a typickými sklepy. Stezka končí ve Vrbicích, kde se nachází kvalitní červená vína a unikátní vinné sklepy vybudované ze starých chodeb a úkrytů. Celý okruh je příjemným a malebným putováním krajinou a nabízí možnost poznat místní vinařskou tradici.

rekapitulace

 1. Délka: 19 kilometrů
 2. Charakter: putování za vínem a sluncem krajinou s poli, remízky a vinohrady
 3. Odrůda vína: André (pěstuje se na jihomoravských vinicích)
 4. Výchozí bod: Hustopeče
 5. Zajímavosti na trase: vyhlídka na Pavlovské vrchy a Novomlýnské nádrže, kolébka odrůdy André ve Velkých Pavlovicích, typické sklepy v Bořeticích, vinné sklepy ve Vrbicích
 6. Akce: Expedice krajem André s bohatým doprovodným programem

Ubytování na cestách

Pokud plánujete vícedenní výlet na jižní Moravu, můžete zvážit ubytování v Penzionu Nad Pavlovem. Tento penzion nabízí pohodlné ubytování v klidném prostředí.

Pro další možnosti ubytování na Jižní Moravě můžete navštívit webovou stránku MegaUbytko.cz. Zde najdete široký výběr ubytovacích zařízení v této oblasti.

Ubytování je důležitou součástí každého výletu a správný výběr vám umožní plně si užít vaše dobrodružství po vinařských stezkách. Během svého pobytu si užijte místní pohostinnost a ochutnejte skvělá vína, která region nabízí.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *