Blue pond Hokkaido
Foto: /\ltus, CC BY-SA 2.0 Flickr

Oblast mezi japonskými městy Furano a Biei na ostrově Hokkaido je dlouhá léta známá především díky levandulovým polím, které dosahují plné krásy na konci léta. V posledních letech však budí daleko více pozornosti nádrž Shirogane. Její étericky modrá voda v kombinaci s tajemným okolím totiž vytváří po celý rok velice zvláštní scenérie.


Fascinující vodní ploše nikdo neříká jejím oficiálním jménem, vžil se název Modrý rybník, který je naprosto vystihující. Jeho barva je sice nestálá, přesto po celý rok úchvatná. Mění se podle počasí, od mléčně modré po sytě tyrkysovou. Nejkrásnější je za jasného dne bez větru a deště, ale své kouzlo má i v zimě či na podzim, kdy začnou okolní stromy hrát rezavými barvami.

Důvodem vzniku nádrže ale nebylo vytvoření dechberoucího místa. V roce 1988 se po výbuchu blízké sopky Tokachi začala narychlo budovat hráz na řece Beie, která měla zastavit lávu a sopečné bahno stékající ke stejnojmennému městu. A právě během prací bylo vyhloubeno i několik nádrží při řece. Jedna z nich se stala výjimečnou.

Související:  Horseshoe Lake je krásné jezero bez života. Neviditelný zabiják kosí i okolí

Shiroganská modrá nádrž je napájena vodou z nedalekých vodopádů, která obsahuje velké množství hydroxidu hlinitého. Jakmile není tato sloučenina unášena proudem, usazuje se a v kombinaci s dopadajícím světlem představuje famózní modré divadlo. Voda by ale nebyla tak jasná, kdyby dno nádrže neutvářela světlá hornina. To mají zase na svědomí další látky obsažené ve vodě, například síra.


Modrá barva ale není jediným aspektem zvláštní aury místa. Vodní plocha byla v minulosti hájem a v části rybníka stále stojí zatopené stromy. Dnes jsou mrtvé a jejich černé pahýly smutně čekají na svůj krutý osud. Právě tento mystický vzhled přitahuje mnoho lidí. Některé z nich okouzluje, jiné děsí.

Fotografie ale řeknou více než slova:

 Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *