horseshoe lake
Foto: Allen M Chen / CC BY-SA

Hladina kalifornského jezera Horseshoe Lake je klidná, voda čistá a stejně tak je krásná okolní příroda. Přesto zde něco nehraje. Budete-li stát u břehu, zjistíte, že voda je klidná až moc a s okolní přírodou se na určitých místech děje také něco zvláštního. Pokud se vám začne špatně dýchat, je na čase od vody zmizet. Z jezera totiž vystupuje nebezpečný zabiják, kvůli kterému v jeho vodách nepřežije jediný živý tvor.


Tím zabijákem je přirozeně se vyskytující oxid uhličitý (CO2). Jezero se totiž nachází na vrcholu aktivní sopky a vědci v roce 1994 zjistili, že zdrojem této naprosté sterility tamních vod je právě tento plyn. Od té doby pravidelně sledují jeho hodnoty. Při vyšších koncentracích ničí i okolní přírodu. Nejviditelnější stopou jsou dvě oblasti u jezera o celkové velikosti asi 120 hektarů, ze kterých zmizela veškerá zeleň.

Související:  Hodina pobytu u jezera Karačaj může vést k ukrutné smrti

Vědci se domnívají, že je oxid uhličitý uvolňován z podzemního rezervoáru pod horou Mammoth Mountain. Předpokládají, že zemětřesení v roce 1989 otevřelo cestu plynu až na povrch. Předtím bylo jezero jako každé jiné v okolí, po této události však začal život ve vodě mizet.

CO2 je těžší než vzduch a při velkých koncentracích může být nebezpečný i pro lidi, zejména malé děti či domácí zvířata. Koncentruje se při povrchu, z tohoto důvodu dochází k nedostatku kyslíku a postupně tak vymírá i okolní krajina.


Horseshoe Lake se nachází v oblasti Inyo National Forest. Ten je  součástí pohoří Sierra Nevada, kde rovněž leží Yosemitský národní park, který je známý po celém světě především díky největšímu vodopádu v USA.

Galerie:

Zdroj: https://www.fs.usda.gov


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *