Phoenix Lights
Phoenix Lights. Zdroj: tonynetone, CC BY-SA 2.0, Flickr

Psal se 13. březen 1997. Na americký jihozápad se snesl soumrak. Ten večer byl ale jiný. Do dějin se totiž zapsal jako nejmasověji pozorovaný výskyt UFO. Tisíce lidí spatřili a hlásili zvláštní atmosférické jevy, které byly nafilmovány i vyfoceny. Přesto je dodnes nikdo nedokázal uspokojivě vysvětlit. Událost vešla ve známost jako Phoenix Lights a v souvislosti s aktuálním odhalováním utajovaných dokumentů o neidentifikovatelných létajících objektech se znovu stává předmětem zájmu veřejnosti.


Dva záhadné úkazy

První hlášení přišlo okolo sedmé hodiny večer z města Henderson v Nevadě nedaleko Las Vegas, kde místní občané pozorovali temný objekt ve tvaru písmene V s pěti světly. Svědci jeho velikost přirovnali k dopravnímu letadlu, pohyboval se pomalu a vydával jen minimální svištivý zvuk. Podobné oznámení přišlo po osmé hodině od bývalého policisty v Pauldenu v Arizoně. Další volající tuto skutečnost potvrdili a stejně tomu bylo i v jiných městech, včetně Phoenixu. Někteří svědci událost popisovali jako letící trojúhelníkovou formaci světel. Neznámý předmět tak urazil dráhu minimálně 480 kilometrů, než nadobro zmizel. Objekt musel být podle pozorovatelů hmotný, protože zakrýval značnou část hvězd na jasném nebi.

K další události došlo ve Phoenixu okolo desáté večer. Nad městem se objevila řada devíti stacionárních světel, které americké letectvo označilo jako signální světlice použité během cvičení v oblasti Barry Goldwater Range v jihozápadní Arizoně. Právě z této události bylo pořízeno nejvíce záznamů. Světelné body zmizely o něco později za horizontem blízkého pohoří Sierra Estrella. Úkaz byl spatřen i z Mexika. Souvislost s předchozím pozorování trojúhelníkové formace však není jasná a není ani zřejmé, zda byl skutečně spatřen ještě jeden údajně čtvercový objekt s pěti světly, který nahlásil jediný svědek.

Zvláštní výroky arizonského guvernéra

Arizonský guvernér Fife Symington tehdy uspořádal tiskovou konferenci, během které se snažil uklidnit veřejnost. Na pódium dokonce přivedl člověka v kostýmu mimozemšťana, ze kterého vylezl zaměstnanec jeho úřadu. Politik vysvětloval, že jevy mají souvislost s blízkým vojenským cvičením, nicméně o deset let později v jednom rozhovoru přiznal, že vůbec netuší, o co se mohlo jednat.


Co stojí za Phoenixskými světly?

S odstupem času se vysvětlení související s vojenskou akcí jeví jako nejpravděpodobnější i proto, že k podobnému pozorování světel nad Phoenixem rovněž došlo v letech 2007 a 2008. Tehdy bylo skutečně prokázáno, že se jednalo o světlice. K události z roku 1997 se také přihlásil jeden z pilotů, který potvrdil, že během vojenského cvičení on sám jednu světlici odpálil.

Záhadou zůstává první pozorování. Podle popisu svědků se zdá, že šlo o jeden letoun. To ale vyvrací Mitch Stanley, amatérský astronom, který trojúhelníkový jev sledoval dalekohledem disponujícím 43 násobným zvětšením. Stanley prý zřetelně viděl pět tryskových letadel Marylandské národní gardy.

Nicméně i ohledně tohoto tvrzení se objevily pochybnosti, protože stovky na sobě nezávislých očitých svědků popisují jev zcela jinak. Americké letectvo přítomnost jakéhokoliv svého letounu vyvrátilo a Stanley nemá žádnou další osobu, se kterou by pozorování sdílel. Že jde o letadla, řekl pouze své matce a kamarádovi. A tak je právě tato první událost zdrojem všemožných spekulací, mezi nimiž nesmí chybět mimozemšťané. Ti jsou však velmi nepravděpodobní. Zdrojem neobvyklého úkazu bude nejspíš jiná a planetě velmi nebezpečná bytost, kterou je člověk. Jasného vysvětlení se však zřejmě nikdy nedočkáme.

Galerie:


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *