plavčíci
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Koupací sezóna je v plném proudu a spolu s ní i zvýšené riziko tonutí. Ročně se v Česku utopí zhruba 180 lidí, což není úplně nízké číslo. Je proto dobré vědět, jak zareagovat, když se někdo začne topit ve vaší blízkosti. Správně poskytnutá první pomoc může totiž pro tonoucího znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.


Příčiny tonutí jsou různé

Příčin tonutí může být mnoho. Od přecenění vlastních sil přes vdechnutí vody až po zdravotní problém nebo srážku s lodí. Především u mladistvých je častou příčinou také skok do neznámé vody, nebo koupání se pod vlivem alkoholu.

Pro první pomoc nemusí být příčina tonutí vždy významná, avšak v některých případech je dobré ji předem znát. Například pokud se dotyčný topí kvůli epileptickému záchvatu, měli byste vzít v potaz, že vytáhnout ho z vody nebude jen tak. Kvůli silným křečím sebou bude tonoucí pravděpodobně házet, nebude spolupracovat a mohl by i vám samotným ublížit. Nebo pokud by byl příčinou tonutí skok do vody, je zase třeba počítat s možností poškození páteře.

Související:  První pomoc při úrazech. Víte, co dělat, když se na dovolené či výletě něco pokazí?

Jak tonoucího dostat z vody?

Než se bezhlavě vrhnete do vody, zvažte všechna rizika. Jaká je ve vodě hloubka? Není tam příliš silný proud? Není tonoucí příliš silný a nestáhne vás pod vlivem paniky pod vodu s sebou? Nemá třeba právě zmíněný epileptický záchvat? Vždy je dobré si uvědomit, zda poskytnutím první pomoci neohrozíte i sebe. Z jednoho tonoucího by se totiž rázem mohli stát dva.


Nejlepší je proto poskytnout tonoucímu pomoc ze břehu, pokud je to možné. Můžete k tomu použít lano, ke kterému přivážete kruh, lahev, nebo třeba větev – prakticky cokoliv, co plave. A samozřejmě volejte o pomoc – záchrana tonoucího je poměrně náročná a pokud se vám podaří přivolat plavčíka, nebo alespoň kohokoliv jiného na pomoc, bude to rozhodně lepší, než se do záchrany pouštět sám. Pokud se vás na místě sejde víc, někdo by měl okamžitě volat záchranku.

Během toho všeho však nezapomeňte tonoucího ve vodě sledovat – kdyby se náhodou ztratil pod hladinou, musíte vědět kde. Bez toho nebudete mít tušení, na jakém místě hledat.

Utonutí
Topící se osoba většinou nehází rukama, ale spíše sklouzává pod hladinu. Ilustrační foto z Pixabay.

První pomoc po vytažení z vody

Jakmile se vám podaří tonoucího dostat na břeh, otočte ho na bok a odstraňte mu z ústní dutiny vodu a případné další nečistoty. Poté dotyčného položte na záda, zakloňte mu hlavu a zkontrolujte, zda dýchá. Pokud ne, nebo po dechu pouze lapá, ihned začněte s resuscitací. Tu provádějte napnutýma rukama ve středu hrudní kosti a stlačujte v pravidelných intervalech 100x za minutu. Pokud je vás na místě víc, střídejte se. Přestože dnes už se upouští od dýchání z úst do úst, u lidí po tonutí je dobré zařadit i to (v poměru 30 stlačení hrudníku a 2 vdechy).

Pokračujte v klasické resuscitaci tak dlouho, dokud dotyčný nezačne opět dýchat, nebo dokud nedorazí záchranka. Pokud budete v kontaktu se záchrannou službou, nemusíte se bát – dispečer na druhém konci vás bude navádět, jak správně postupovat.

A jak je to s dětmi?

Dýchání z úst do úst je důležité především u dětí, u kterých je ve většině případů problém právě v dýchacích cestách. Postup první pomoci u dětí je prakticky stejný jako u dospělých – jen je třeba postupovat výrazně opatrněji a samozřejmě přiměřeně věku a vzrůstu dítěte. Tzn. že například nebudete stlačovat hrudník stejně silně kojenci jako dospělému. Stejně tak při umělém dýchání – množství vdechovaného vzduchu přizpůsobte vzrůstu dítěte – rozhodně do něj nevdechujte celou kapacitu svých dospělých plic.

Související:  Co dělat v případě, že šlápnete na mořského ježka

Je třeba volat pomoc, i když tonoucí neztratil vědomí?

Ano. Každý člověk po tonutí by měl navštívit nemocnici. Obzvlášť v případě, že příčinou tonutí byl třeba skok do vody. Tehdy totiž hrozí, že má dotyčný nějaká vnitřní zranění. Pokud máte podezření na poranění páteře, s dotyčným po vytažení z vody raději vůbec nemanipulujte – samozřejmě v případě, že je při vědomí a nepotřebuje resuscitaci.

Než dorazí pomoc, zajistěte postiženému co největší komfort. Dostaňte ho z mokrého oděvu a přikryjte přikrývkou, aby mu nebyla zima. A pokud má nějaká zranění, ošetřete je.

Zdroje: prvnipomoczive.cz; autorský text


Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *