Nakupování
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Ceny jídla mohou být monitorovány různými způsoby. Web Total Croatia udělal zajímavé srovnání nárůstu cen v Chorvatsku oproti vybraným zemím Evropské unie, zejména pak Maďarsku, Slovinsku, Slovensku, Itálii a Německu. A protože je Chorvatsko zemí, kam v létě míří tisíce Čechů, lze toto srovnání použít jako malou pomůcku před dovolenou. Jak je vidno, země při jadranském pobřeží se zdražením potravin nevymyká evropskému průměru.


Jak moc ceny stouply v obchodech?

Nejdůležitější kategorií cen, jež se běžně sledují a nejvíce zajímají koncové spotřebitele, jsou tzv. indexy spotřebitelských cen. Jsou schopné reflektovat inflaci (zdražování) a ukazují, jak se ceny v obchodech skutečně změnily. V prosinci roku 2022 se ceny v chorvatských obchodech zvedly o 19,7 % ve srovnání s prosincem 2021.

Tento nárůst byl vyšší než v Itálii, jen o trochu vyšší než průměr EU a Slovinska a přitom na stejné úrovni jako v Německu. Na Slovensku se ceny jídla také zvedly, ale nepopiratelným vítězem zdražovaní se stalo Maďarsko. Ceny jídla se tam v prosinci 2022 zvýšily o neuvěřitelných 49,6 % v porovnání s prosincem roku 2021. V našich obchodech činil tento nárůst za stejné období 27,1 %.

Související:  Které písčité pláže v Chorvatsku stojí za návštěvu?

Maso

Ceny masa se v Chorvatsku nevymykaly průměrnému zdražení v celé EU. Tato hodnota se pohybovala kolem 17 %. Bylo to více než v Itálii, ale zase méně než v Německu a ve Slovinsku. Maďarsko a Slovensko zažilo větší zdražení, a to o 40, respektive 30 %.


V listopadu 2022 se ceny domácího masa v Chorvatsku zvýšily nejméně ze všech sledovaných zemích EU a byly také pod průměrem celé unie. Data z října 2022 zase naopak ukázala, že dovozové ceny masa vzrostly v Chorvatsku nejvíce ze zemí EU, kromě Maďarska.

Když se podíváme na jednotlivé typy masa, kuřecí se zdražilo nejméně, jen o 18,1 %. To je dokonce ještě nižší hodnota než průměr EU, který činil 23,5 %.

Trh v Pule
Na tržnicích můžete zaplatit ještě více. Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Mléko, sýry a vejce

Průměrné ceny mléka, sýrů a vajec se v Chorvatsku zvedly více než byl průměr v EU, ale zase vykazovaly nižší hodnoty, než jejich zdražení v Německu a na Slovensku. Opět vévodilo Maďarsko, s nárůstem cen o 73,2 % ve srovnání s prosincem 2021, na druhém místě zůstala Litva s nárůstem o 47,4 %.

Když si tyto kategorie rozebereme více dopodrobna, uvidíme, že Chorvatsko zaznamenalo nejnižší nárůst cen čerstvého plnotučného mléka z celé EU. Ačkoliv do srpna 2022 zase naopak tomuto žebříčku vévodilo. Nicméně mezi srpnem a prosincem roku 2022 ceny razantně spadly, takže Chorvatsko zakončilo rok 2022 s nejnižším nárůstem cen ve srovnání s okolními zeměmi EU.

Chorvatsko však zažilo razantní zdražení vajec, přibližně o 64,5 %. Tato hodnota je nižší než na Slovensku a v Maďarsku, nicméně je o hodně vyšší, než vykazoval průměr EU (30,2 %). Ceny jogurtů a sýra se z průměru EU příliš nevychýlily, ale stále lze říci, že v Chorvatsku patřily k těm trochu vyšším.

Ovoce a zelenina

Zvýšení cen ovoce se Chorvatska tolik nedotklo, pohybovalo se kolem 9 %. Tato hodnota byla téměř srovnatelná s průměrem EU, jež vykazoval zdražení o 8,1 %. Zajímavé je, že se od roku 2015 ceny ovoce celkově v Chorvatsku zvedly o 17,2 %, o 29,9 % v celé EU a až o neskutečných 94,5 % v Maďarsku. Chorvatsko tedy v tomto žebříčku dopadlo nejlépe.

Související:  Čtyři zajímavosti v Pule, které musíte vidět

Co se zeleniny týká, opět Chorvatsko zdražilo nejméně, zhruba o 8,8 %, což je nejmenší zdražení v celé EU, kde průměr činil 15 %. Opět ve srovnání se zdražením od roku 2015 byly tyto ceny o 23,2% vyšší. Rekord ovládlo opět Maďarsko, kde zdražení činilo 118 %.

Ryby a mořské plody

Ceny v těchto kategoriích potrápily Chorvatsko o trochu více než zbytek EU. Zvýšily se o 17,7 % ve srovnání k EU o 13,3 %. Ze sledovaných zemí byl tento nárůst vyšší jen v Německu a v Maďarsku.

Pivo a víno

Ceny piva se v Chorvatsku zachovaly na podobné úrovni. Vzrostly hlavně v prosinci 2022 o 10,7 % a kdyby se tento náhlý nárůst na konci roku neobjevil, celkově by činil 5,1%. Tato hodnota by byla nejnižší z EU, nejvyšší nárůst opět zaznamenalo Maďarsko.

Naopak, ceny vína byly netypicky vyšší pro Chorvatsko než pro Maďarsko, a to během celého roku 2022. V prosinci 2022 činil nárůst 18,6 % ve srovnání s prosincem 2021.Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Similar Posts

Komentáře (2):

  1. zdražlo a o dost,a když vidim jak se chovali k čechum
    jsme pro ně spatny i když jsme jim nechavali dyska,
    přišli němci a ty jsou asi něco jineho,uvidime za par let…………..

  2. Přijde mi, že někdy je jídlo levnější i v „drahém“ Rakousku než u nás 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *