zima
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Letošní zima bude s velkou pravděpodobností mírná. Podle odborníků z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) ovlivní počasí na severní polokouli atmosférický úkaz El Niño, který se letos rozvinul již na přelomu května a června.


Meteorologové očekávají, že jev bude posilovat, dokud nedosáhne svého vrcholu někdy během letošní zimy. Právě v tomto období může mít největší vliv na globální počasí. El Niño by tedy měl přinést zimu bez extrémních mrazů, čemuž odborníci přisuzují více jak 90% šanci.

El Niño je název pro periodu, kdy se ve střední a východní části rovníkového Tichého oceánu otepluje povrchová voda moře a mění se směr větru. Tento jev má klimatické dopady nejen v blízké Jižní Americe, Austrálii a jihovýchodní Asii, ale někdy i po celém světě. Záleží na jeho intenzitě. A právě šance, že aktuální El Niño bude středně silné až silné, je podle vědců 81 %.

Opak jevu El Niño je chladná perioda La Niña, která má zpravidla dlouhodobější vliv na počasí. Jak ale upozornila Světová meteorologická organizace (WMO), aktuální El Niño téměř jistě ovlivní globální teploty až do roku 2027, přičemž by mělo jít o velmi teplé období, během kterého bude pokořena řada teplotních rekordů. Vše má doprovázet již tak problematické sucho.


Už letošní červen se zapsal do dějin a stal se celosvětově nejteplejším v historii, kdy průměrná globální teplota činila 16,51 °C a v několika červnových dnech byla dokonce pokořena průměrná teplota nad 17 °C, a to vůbec poprvé v historii měření. Podobný trend se očekává i v červenci, který symbolizují zejména extrémní teploty v jižní Evropě či rekordy, které ve východní Asii překonávají i 50 °C. Kombinace atmosférického jevu El Niño a globálního oteplování tak může v příštích letech přinést skutečně extrémní horka, která dosud lidstvo nezažilo.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *