Great Bahama Bank
Foto: Joshua Stevens, NASA EOSDIS/LANCE

Souostroví Bahamy je tvořeno vápencovými a korálovými ostrovy. Pokud bychom počítali i ty nejmenší útesy, které se vypínají nad hladinu moře, jedná se o zhruba 2 400 ostrovů. Obydlených je však pouze zlomek z nich. V dávné minulosti byly Bahamy daleko větší pevninou. Ta je dnes ukryta pod mořem a představuje nádherné podmořské vápencové plošiny.


Silná vrstva vápence je uložena v mělkých vodách kolem ostrovů, kde se zformovala do dvou hlavních plošin, Great Bahama Bank a Little Bahama Bank. Tyto podmořské útvary jsou dokonce patrné z vesmíru a vypadají jako obrovské duny písku zatopené průzračnou vodou Atlantského oceánu.

Plošiny jsou velkým lákadlem Baham. Vápenec se zde hromadí po miliony let možná už od období jury a tloušťka velké plošiny dnes činí asi 4,5 kilometrů, přičemž většina je zabořena do zemské kůry, která neunesla tíhu struktury.

Související:  Velký bariérový útes v ohrožení. Za dvě dekády ztratil 50 % korálů

Každý korál, který zde uhynul, po sobě zanechal malou skořápku. Ty se vrstvily a stlačovaly kousek po kousku, a tak vznikly dvě vápencové pevniny. Asi před 10 000 lety, kdy končila poslední doba ledová, však došlo k tání velkých ledovců. Hladina moří se zvýšila asi o 120 metrů a většinu této pevniny zatopila, vápenec se tak nachází pod hladinou, avšak ne hlouběji než 25 metrů.


Ještě před zatopením obou plošin byl vápenec vystaven zvětrávání, což vedlo k tvorbě jeskyní, děr a dalších zvláštních struktur, které by se jinak pod vodou nevytvořily. Nádherné krasové prostředí tak uchvacuje potápěče, ale i jachtaře, protože se v azurových vodách vytváří nádherné scenérie. Úchvatné střídání mělčích vod, prohlubní a propastí nemá ve světě obdobu. Okraje vápencových plošin jsou velmi strmé a jasně oddělují prostor panenského prostředí a divokého oceánu.

Podmořskou nádheru v okolí Baham nejlépe vystihnou fotografie.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *