nosorožec
Nosorožec. Foto: Pixabay

Jihoafrická republika získala povolení zdvojnásobit počet nosorožců dvourohých, kteří mohou být loveni pro trofeje. Představitelé státu reagují na poměrně kontroverzní rozhodnutí tak, že získané finanční prostředky z prodeje licencí pro lov použijí na ochranu kriticky ohrožených druhů.

Dosud mohla Jihoafrická republika prodávat pouze pět povolení ročně. V minulosti téměř zdecimovaná populace nosorožců dvourohých dnes vzkvétá. Odhaduje se, že počet těchto zvířat dosáhl pěti tisíc kusů, z toho asi třetina žije na území Jihoafrické republiky.

Rozhodnutí padlo na konferenci o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy, přičemž získali Jihoafričané podporu i několika okolních států, Kanady a Evropské Unie. Naopak proti byli zástupci Gabonu a některé nevládní organizace, které i tak považují populaci nosorožců za malou a stále ohroženou pytláctvím. Jihoafričané se však zavázali, že v případě poklesu populace, nevyužijí celou kvótu. Neuvedli ale žádné konkrétní číslo.

Související:
Lidská aktivita způsobuje rychlejší vymírání především velkých druhů zvířat. Může se zhroutit ekosystém

Od roku 2003 bylo v zemi povoleno lovit 5 kusů nosorožců ročně. Zdvojnásobená kvóta pro lov by podle Toma Millikena ze skupiny Traffic, která monitoruje pytláctví v jižní části kontinentu, paradoxně mohla populaci nosorožců pomoci. „Starší samci způsobují mezi nosorožci konflikty. Snaží se tak bránit mladším v kontaktu se samicemi, které v některých případech i zabijí. Je to jako kdybyste se snažili zabránit rvačkám v baru,“ vysvětluje Milliken.

Stejně to ale nevidí Elizabeth Bennettová z Wildlife Conservation Society, která ve zvýšené kvótě pro lov vidí podkopávání snah o ochranu zvířat. „Naše organizace je stále znepokojena nezákonným lovem a nelegálním obchodem s trofejemi.“

Nosorožec dvourohý je chápán jako jedno z nejcennějších trofejních zvířat. Lovci jsou schopni za povolení utratit desetitisíce dolarů. Na černém trhu pak ceny stoupají ještě výše.
Sdílejte:

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Světoběžník na domovskou stránku
Seznam.cz


Sdílejte:

Přidat na Seznam.cz


Související