nosorožec
Nosorožec. Foto: Pixabay

Jihoafrická republika získala povolení zdvojnásobit počet nosorožců dvourohých, kteří mohou být loveni pro trofeje. Představitelé státu reagují na poměrně kontroverzní rozhodnutí tak, že získané finanční prostředky z prodeje licencí pro lov použijí na ochranu kriticky ohrožených druhů.


Dosud mohla Jihoafrická republika prodávat pouze pět povolení ročně. V minulosti téměř zdecimovaná populace nosorožců dvourohých dnes vzkvétá. Odhaduje se, že počet těchto zvířat dosáhl pěti tisíc kusů, z toho asi třetina žije na území Jihoafrické republiky.

Rozhodnutí padlo na konferenci o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy, přičemž získali Jihoafričané podporu i několika okolních států, Kanady a Evropské Unie. Naopak proti byli zástupci Gabonu a některé nevládní organizace, které i tak považují populaci nosorožců za malou a stále ohroženou pytláctvím. Jihoafričané se však zavázali, že v případě poklesu populace, nevyužijí celou kvótu. Neuvedli ale žádné konkrétní číslo.

Související:  Lidská aktivita způsobuje rychlejší vymírání především velkých druhů zvířat. Může se zhroutit ekosystém

Od roku 2003 bylo v zemi povoleno lovit 5 kusů nosorožců ročně. Zdvojnásobená kvóta pro lov by podle Toma Millikena ze skupiny Traffic, která monitoruje pytláctví v jižní části kontinentu, paradoxně mohla populaci nosorožců pomoci. „Starší samci způsobují mezi nosorožci konflikty. Snaží se tak bránit mladším v kontaktu se samicemi, které v některých případech i zabijí. Je to jako kdybyste se snažili zabránit rvačkám v baru,“ vysvětluje Milliken.


Stejně to ale nevidí Elizabeth Bennettová z Wildlife Conservation Society, která ve zvýšené kvótě pro lov vidí podkopávání snah o ochranu zvířat. „Naše organizace je stále znepokojena nezákonným lovem a nelegálním obchodem s trofejemi.“

Nosorožec dvourohý je chápán jako jedno z nejcennějších trofejních zvířat. Lovci jsou schopni za povolení utratit desetitisíce dolarů. Na černém trhu pak ceny stoupají ještě výše.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts