artemis
Zdroj: NASA

NASA plánuje do roku 2024 vyslat na Měsíc lidskou posádku včetně ženy. Bude tak prvním zástupcem něžného pohlaví, který stane na povrchu jiného vesmírného tělesa. Uskuteční se tak v rámci projektu Artemis.


Vědci z NASA slibují, že během několika příštích let představí inovativní technologie a systémy, které pomohou prozkoumat našeho souputníka tak, jako nikdy předtím. Mise na Měsíc si ale kladou ještě vyšší, respektive vzdálenější cíl. Získané zkušenosti z projektu Artemis hodlá NASA zužitkovat při budoucí cestě lidí na Mars.

Poslední člověk vstoupil na Měsíc v roce 1972.  Byl jím Eugene Cernan, americký astronaut s československými kořeny. Od té doby se mnohé změnilo, zájem vlád o Měsíc opadl a až nyní opět představuje metu, která má ukázat technologickou převahu americké agentury. Astronauty má na oběžnou dráhu Měsíce a zpět dopravit kosmická loď Orion a na povrch luny se dostanou pomocí speciálního modulu. Základna bude na orbitě Měsíce. Vědci na palubě rakety prozkoumají nejen povrch oběžnice, ale také otestují nástroje pro hlubinný průzkum vesmíru.

Lidská posádka je součástí mise Artemis 2, která by měla být zahájena v roce 2022. První mise zahrnuje testování rakety i startovacího zařízení a let bez posádky. Astronauti dorazí do svého cíle nejpozději v roce 2024 a rok později je bude následovat další posádka v rámci mise Artemis 3.


Průzkum bude zaměřen na monitorování celého povrchu Měsíce pomocí lidských i robotických průzkumníků. V plánu je bádání na dosud nezkoumaných místech jako je třeba jižní pól. Poté se pozornost vědců přesune k rudé planetě.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts