Kamenná zeď v Baltském moři
3D model části zdi. Zdroj: Philipp Hoy, Rostock University

Zeď z doby kamenné sloužila k odchytu sobů v době, kdy ještě nebyla oblast zaplavena. Jedná se o unikátní objev, protože větší dochovanou stavbu z této doby v Evropě neznáme.


Stavbu starou zhruba 11 tisíc let přitom vědci objevili sonarem v roce 2021 zcela náhodně během praktické výuky studentů mořské geologie a geofyziky v Mecklenburgském zálivu. Přínos takového objevu tkví především v dochovanosti celé kamenné struktury. Takto neporušená struktura, kterou paradoxně ochránila voda, může poskytnou jedinečný pohled na kultury pozdního glaciálu a mezolitu v okolí Baltského moře. Podobné stavby na evropské pevnině se totiž vzhledem k hustému osídlení nedochovaly.

Megastrukturu s vysokou pravděpodobností postavily skupiny lovců a sběračů jako past na stáda divoké zvěře. Objev však naznačuje, že primární lovnou zvěří byli sobi, kteří v oblasti vyhynuli před 9 000 lety. Před více jak deseti stoletími však byli v místech objevu zcela běžně se vyskytujícím druhem.

Kamenná zeď v Baltském moři
Zeď zobrazená na základě dat ze sonaru. Zdroj: J. Geersen, Kiel University

Zeď je dlouhá téměř jeden kilometr, dosahuje šířky dvou metrů a výška se pohybuje okolo jednoho metru. Dnes se nachází 21 metrů pod hladinou. K jejímu zaplavení došlo zhruba před 8 500 lety, když roztály ledovce na konci poslední doby kamenné. V této době také došlo k oddělení Británie od zbytku Evropy.


Vědci z univerzit v Rostocku a Kielu zmapovali celou strukturu pomocí sonarového vybavení a autonomního podvodního vozidla. Na místo se také vydalo několik potápěčů a postupně mapovali stavbu a její okolí. Výsledky bádání následně publikovali v pondělí 12. února v odborném magazínu PNAS.

Podle Marcela Bradtmöllera z univerzity v německém Rostocku, který se na výzkumu podílel, je patrné, že zeď byla postavena u rašeliniště nebo jezera tak, aby vytvářela jakousi past pro zvířata. Když se lovcům podařilo stádo zahnat mezi zeď a přirozenou přírodní bariéru, nebylo už pro ně nijak pracné zvířata zabít.

Vědci nyní doufají, že v okolí struktury najdou více artefaktů, které by přiblížily způsob života místního pravěkého obyvatelstva. K dalšímu průzkumu se chystají již za několik měsíců.

Místo, o kterém píšeme:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *