Kanibalismus může mít v lidském pokolení hodně dlouhou historii. A i když se to možná zdá děsivé, tato historie by nám mohla hodně vypovědět o pravěkých společnostech.
Je tomu již padesát let, co byla v Keni nalezena holenní kost našeho vzdáleného příbuzného, který žil přibližně před 1,5 milionem let. Ale až nyní si paleoantropologové všimli, že drobné rýhy na povrchu kosti nemusí být jen stopy zvířecích zubů, jak se dosud předpokládalo.
Podle skupiny tří vědců, kterou vedla Briana Pobiner z Národního přírodovědeckého muzea v americkém Washingtonu DC, jsou některé rýhy stopy po kamenných nástrojích vyrobených jiným člověkem. Tento objev naznačuje, že by se mohlo jednat o dosud nejstarší důkaz lidského kanibalismu.
Řezy, jak uvádí studie publikovaná v prestižním magazínu Nature, byly vedeny ve stejném směru, což naznačuje, že byly vytvořeny krátce za sebou jedinou osobou. Podobně poškozené kosti nacházejí vědci i na zvířecích fosiliích, u kterých je zcela evidentní, že byly opracovávány během porcování masa na potravu. Zdá se tedy velmi pravděpodobné, že i lidské maso kdysi obklopující zkoumanou kost, bylo zkonzumováno a podle všeho z důvodu hladu, nikoliv při rituálu.
Pobinerová však upozorňuje, že v době, kdy došlo k naporcování lidského masa, žili v oblasti tři známé lidské druhy – člověk vzpřímený, člověk zručný a australopiték východoafrický. Nelze však určit, kdo byl konzumentem a v tomto případě ani nevíme, kdo byl konzumovaným. U fosilie totiž vědci nedokáží určit, kterému z uvedených druhů patřila.
Pokud budeme kanibalismus považovat striktně za pojídání bytostí stejného druhu, nemuselo k němu vůbec dojít. Avšak jestliže jej budeme chápat jako pojídání člověka člověkem, pak se zcela jistě odehrál.
Další otázkou, na kterou vědci zřejmě nikdy nenajdou odpověď, je skutečnost, zda byla oběť zabita člověkem nebo zvířetem. Na kosti jsou i dva zářezy od zubů nějakého zvířete, pravděpodobně větší kočkovité šelmy. Vědci si tak nejsou jisti, zda napřed útočilo zvíře a lidé pak zkonzumovali až to, co zbylo a nebo naopak, zda lidé zabíjeli první a zvíře jen dojídalo.
Ať tak či onak. Fosilie z Keni je dosud nejstarším důkazem o lidském kanibalismu. V oblasti musela být v té době velká nouze o potravu, což mohlo vést k této extrémní formě obživy.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.