arktida
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V ozonové vrstvě nad Arktidou se otevřela ozónová díra. Podle vědců jde o velmi vzácný jev, který je důsledkem nízkých teplot v atmosféře a očekává se, že zmizí. O objevu informovali meteorologové z Koperníkova centra pro monitorování atmosféry v anglickém Readingu.


Ozonovou díru pozorují poslední dny vědci jak ze Země, tak z vesmíru. Nyní dosáhla rekordních rozměrů. Pro člověka nebude představovat nebezpečí, pokud se nepřesune více na jih, což je nepravděpodobné. Vědci předpokládají, že díra během několika příštích týdnů zcela zmizí.

Nízké teploty v severních polárních oblastech vedly k neobvykle stabilním polárním větrům, které vytvářejí víry. Delší přítomnost chemických prvků jako je chlor nebo brom, které se do atmosféry dostávají důsledkem lidské činnosti, vede k degradaci ozónové vrstvy, jejíž následkem je vytvoření díry.

Související:  Přístroj, který sleduje stav ozónové vrstvy, slaví 15 let provozu. Původně měl sloužit pouhých šest let

Vincent-Henri Peuch, ředitel Koperníkova centra pro monitorování atmosféry, uvedl, že ozonová díra není důsledkem snížení znečištění ovzduší v souvislosti s COVID-19. Zatím také nelze potvrdit, že jev vznikl ve spojitosti se změnami klimatu v posledních letech nebo zda je součástí normální stratosférické proměnlivosti počasí.


V současnosti teploty v severní polární oblasti stoupají. Tím se zpomaluje vyčerpávání ozonu a díra se začne zmenšovat, jakmile se polární vzduch smísí se vzduchem bohatým na ozón z nižších šířek. K podobné události naposledy došlo na jaře 2011.

Ozonová vrstva chrání Zemi před škodlivými úrovněmi ultrafialového záření před sluncem. Zatímco nad Arktidou jde o poměrně vzácnou událost, mnohem větší díra nad Antarktidou byla desítky let velkým důvodem k obavám. Ozonovou vrstvu poškozují především chemické látky unikající do ovzduší, proto byla jejich produkce podle Montrealského protokolu z roku 1987 drasticky snížena. V loňském roce byla ozonová díra nad Antarktidou nejmenší za posledních 35 let.

Zdroje: CAMS, The Guardian


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *